Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDziałalność samodzielna, partnerstwo i powiernictwo

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 14:14:39
rpa, spółki, prawo, podatki

Samodzielna działalność gospodarcza nie wymaga oddzielnej rejestracji. Jednak w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, mogą być wymagane pozwolenia - np. na handel alkoholem. Partnerstwo też nie ma oddzielnej osobowości prawnej, zaś powiernictwo wymaga rejestracji.

 

 

Samodzielna działalność jest dostępna jedynie dla osób fizycznych, nie posiada oddzielnej osobowości prawnej. Przedsiębiorca jest odpowiedzialny za długi firmy swoim majątkiem.

 

Partnerstwo 

 

Partnerstwo, podobnie jak w przypadku prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej, nie posiada oddzielnej osobowości prawnej. Wszyscy partnerzy odpowiadają za długi firmy, a jej likwidacja wymaga przeprowadzenia postępowania upadłościowego wobec wszystkich partnerów.

W niektórych przypadkach ustawodawca traktuje partnerstwo, jakby było oddzielną osobą prawną, np. można pozwać partnerstwo bez potrzeby wymieniania w pozwie wszystkich partnerów.

Poprzednia ustawa o spółkach (The Companies Act 61 of 1973) ograniczała do 20 liczbę członków podmiotów prowadzących działalność gospodarczą niepodlegających obowiązkowi rejestracji.

Obecna ustawa nie ma takiego ograniczenia, dlatego partnerstwo może mieć dowolną liczbę członków. Partnerstwa z dużą liczbą członków są jednak rzadko spotykane, gdyż decyzje muszą być podejmowane jednomyślnie.

Partnerstwo nie wymaga oddzielnej rejestracji. Podstawą powołania jest umowa pomiędzy partnerami.

 

Powiernictwo 

 

Powiernictwo wymaga rejestracji. Początkowo ta forma działalności była przewidziana dla administrowania majątkiem osób, które nie mają pełnej zdolności prawnej, np. niepełnoletnich lub osób ubezwłasnowolnionych. W takim wypadku zarząd majątkiem powiernictwa jest w rękach powierników (ang. trustees), których obowiązkiem jest administracja majątkiem na rzecz beneficjentów powiernictwa. Obecnie powiernictwo jest często używane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zaletami powiernictwa jest to, że pomimo iż powiernictwo nie ma oddzielnej osobowości prawnej, to majątek powiernictwa jest traktowany oddzielnie od majątku powierników. Ta forma działalności jest znacznie mniej regulowana niż spółki. Sytuacja jednak się zmieniła, ponieważ nowa ustawa o spółkach wymienia powiernictwo w definicji „osoby prawnej”. Oznacza to, że niektóre przepisy ustawy o spółkach obowiązują również wobec powiernictwa (np. przepisy dotyczące podmiotów powiązanych).

Powiernictwo powstaje na mocy umowy, która musi zostać sporządzona pisemnie (ang. trust deed). Umowa ta zostaje zarejestrowana przez urzędnika sądowego zwanego Master of the High Court. Ta instytucja nie ma odpowiednika w prawie polskim.

Głównym zadaniem Master of High Court jest kontrola nad kuratorami oraz powiernikami oraz zarządcami majątku spadkowego. Po rejestracji powiernictwa, Master of the High Court wystawia zaświadczenie (ang. Letters of Authority) na podstawie którego powiernik uzyskuje upoważniają do działania w imieniu powiernictwa.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Warszawski Podolog

W klinice podologicznej w Warszawie specjaliści zajmują się zdrowiem stóp, w szczególności skóry...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Podolog

Podolog Warszawa kojarzy się wielu ludziom z kimś, kto ratuje stopy. Podolog Warszawa Jest to do...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Podolog w Warszawie

Specjalnością kliniki podolgicznej w Warszawie jest leczenie wielu różnych dolegliwości stóp. Pod...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert