Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWizyta w Windhoek, Namibia

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marlena Wysocka | 2015-11-23 15:21:10
wizyta w windhoek, namibia, handel, prognozy, mozliwości

Wizyta w Windhoek, Namibia

W ramach  wizyty Kierownika WPHI w Johannesburgu Andrzeja Krężel w Windhoek, stolicy Namibii, w dniach 9-12 listopada 2015r., odbyło się spotkanie w Izbie Górniczej Namibii. Rozmowa dotyczyła możliwości większego zaangażowania polskich firm z sektora maszyn i usług górniczych w górnictwo Nambii. To, co może być znaczącą szansą zwiększenia polskiej obecności to inwestycje we wzbogacanie i przetwórstwo, czyli tzw. downstream investments, w niższych częściach łańcucha produkcji. Jest to o tyle sporym wyzwaniem w aktualnej sytuacji, iż ceny surowców znajdują się na historycznie niskich poziomach i większość inwestorów raczej zmniejsza niż zwiększa produkcję. Jednakże rynek górniczy Namibii jest miejscem interesującym, ze względu na największy udział tego sektora w dochodzie narodowym kraju, ok. 12,5 procent, a około 25% dochodów państwa. Uzgodniono, iż WPHI będzie podejmować działania w celu zainteresowania polskich firm Konferencja Górniczą w Windhoek, (Windhoek Mining Conference), która ma odbyć się pod koniec kwietnia 2016 roku. Organizatorem konferencji jest Izba Górnicza Namibii, a jej wartość dodana to fakt, iż w jednym miejscu polscy przedstawiciele sektora górniczego mogą spotkać się z wszystkimi interesariuszami sektora górniczego, zarówno ze strony przedsiębiorstw górniczych, jak i rządu. WPHI podejmie starania zorganizowania misji handlowej do Namibii w tym czasie we współpracy z KIG lub RIG z Łodzi. http://www.chamberofmines.org.na/.

Jedno z następnych spotkań odbyło się w siedzibie zarządu sieci detalicznej Woermann Brock, Supermarkety i Handel Hurtowy. Omówiono możliwości eksportu polskich towarów do Namibii, w szczególności takich, które mają długi okres przydatności do spożycia. Rynek dystrybucji żywności w Namibii jest zdominowany przez sieci południowoafrykańskie: Shoprite, Pick”n”Pay, Woolworth, Masmart, stąd współpraca z Woermann daje sposobność sprzedaży polskich towarów rolno-spożywczych, ale jedynie w ograniczonym zakresie. Natomiast pojawiło się pytanie o urządzenia chłodnicze produkowane w Polsce i to może być najbardziej intersująca propozycja handlowa wynikająca z wizyty w sieci sprzedaży detalicznej i hurtowej Woermann Brock.

Ponadto odbyły sie spotkania w Ministerstwie Górnictwa i Energetyki, w państwowej spółce zarządzającej koleją TranNamib, w Namibia Airport Company, spółce państwowej zarządzającej lotniskami, a także w siedzibie Windhoek Show Society, zarządzającej terenami targowymi w Windhoek, Ministerstwie Industrializacji, Handlu i Średnich i Małych Przedsiębiorstw oraz w Ministerstwie Rolnictwa, Zasobów Wodnych i Leśnictwa Namibii. Spotkanie z Dyrektorem Gabinetu Ministra

DSC0031edytuj opis zdjęcia

DSC0015edytuj opis zdjęcia

w Ministerstwie Rolnictwa, Zasobów Wodnych i Leśnictwa- panem Abrahamem Nehemia dotyczyło możliwości współpracy, jaką Polska może zaoferować Namibii. Szczególnie ważnym elementem jest irygacja i wszelkie urządzenia do irygacji w tym rury i pompy. Namibia jest krajem półpustynnym i kwestie nawadniania upraw odgrywają kluczową rolę. Produkcja wołowiny jest jednym z ważniejszych sektorów rolnictwa. Warto podkreślić, że wśród niewielu towarów, jakie kupujemy w Namibii, największą pozycję stanowią winogrona i rodzynki. Wśród możliwości współpracy p. Nehemia wymienił nawozy sztuczne, których Namibia potrzebuje, maszyny rolnicze, w tym traktory, a także przetwórstwo. Istnieje również możliwość współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego zarówno w specjalnościach rolniczych, jak i medycyny weterynaryjnej. Mozliwe jest nawiązanie współpracy z polskim Uniwersytetem Rolniczym, w celu uruchomienia wybranych kierunków kształcenia lub rozpoznanie perspektyw kształcenia stypendystów z Namibii w Polsce.

Spotkania umożliwiły nawiązanie kontaktów i potwierdziły, zweryfikowały sposoby zwiększenia obrotów pomiędzy Polską a Namibią, które obecnie są na poziomie ok. 5,6 mln USD. 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: REMIGIUSZ SKORUPKA Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert