Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMisja polskich firm z sektora energii odnawialnej do RPA

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Kubel-Grabau | 2016-01-12 08:46:35
energia odnawialna, rpa, misja, współpraca,

Misja polskich firm z sektora energii odnawialnej do RPA

W dniach 1 – 2 grudnia 2015 r. odbyła się misja polskich przedsiębiorstw, reprezentujących sektor energii odnawialnej oraz tzw. zielonych technologii. Program misji przewidywał spotkania w Kapsztadzie i Stellenbosch. WPHI uczestniczył w przygotowaniu spotkań w Izbie Gospodarczej oraz WESGRO. Kierownik Wydziału wziął udział w tym wydarzeniu, które również było drugą częścią wizyty Energoprojektu S.A. w RPA.

20151201133902edytuj opis zdjęcia

W ramach programu misji zorganizowane zostało seminarium poświęcone głównie prezentacji technologii i usług polskich firm południowoafrykańskim partnerom. Spotkanie odbyło się w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kapsztadzie. Ze strony Izby w seminarium wziął udział dyrektor wykonawczy p. Sid Peimer, natomiast Western Cape Investment and Trade Promotion Agency /WESGRO/ reprezentował p. Tim Harris, dyrektor generalny Agencji. Na czele misji stanęła p. ambasador Anna Raduchowska-Brochwicz. Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentował p. Wojciech Gerwel z DWE, a PAIiIZ p. Bartłomiej Lewandowski, koordynator programu Go Africa. W skład misji weszli także: pp. Prof. Tomasz Mróz z Politechniki Poznańskiej, Dr Sławomir Stelmach-Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Justyna Dziewota- Jabłońska reprezentująca firmę Symbiona-PP-EKO, Jan Bocian - firma Kinetic Energy, Maciej Sobczyk – firma Ekotop, Michał Sztachelski – firma Eko-technologie, Sławomir Jarecki firma Victotech, Krzysztof Sil – firma AC S.A.- Palzen Autogas, Krzysztof Musiał i Ziemowit Iwański z Energoprojektu oraz Wikus Terblanche reprezentujący Skorut Solar Ltd. Seminarium było również okazją do przeprowadzenia rozmów typu B2B.

Wizyta w South African Renewable Energy Business Incubator /SAREBI/ - południowo-afrykańskim inkubatorze firm z sektora energii odnawialnej, była okazją do spotkania z generalnym dyrektorem inkubatora Helmutem Hertzogiem, który przedstawił proces rekrutacji firm do inkubatora, ich rozwój i w końcu wejście w samodzielną działalność rynkową, a także rodzaje technologii wykorzystywanych przez firmy rozwijające swoją działalność w SAREBI.

2 grudnia 2015r. uczestnicy misji udali się do Stellenbosch, gdzie zorganizowane zostało spotkanie z władzami miasta. Gości z Polski przywitał p. Martinem Smits, zastępca burmistrza odpowiedzialny za finanse i projekty specjalne oraz Sophie Louw, radna miejska odpowiadająca w zarządzie miasta za lokalny rozwój ekonomiczny, turystykę oraz rolnictwo. Polskie firmy przedstawiły swoje oferty, a w odpowiedzi p. Charlotte Cronje, zajmująca się zarządzaniem municypalnym wysypiskiem śmieci, stwierdziła, iż samorząd w RPA jest zobowiązany do przestrzegania ściśle ustalonych reguł związanych z przetargami na dostawę towarów i usług, tym samym polskie firmy muszą spełniać warunki przetargowe, aby ich oferty mogły być brane pod uwagę.

Kolejne spotkanie odbyło się na Uniwersytecie w Stellenbosch, w Centrum Energii Odnawialnej - Centre for Renewable and Sustainable Energy (CRSES), gdzie uczestnicy misji spotkali się z prof. Alanem Brent, zajmującym się pracami nad zarządzaniem zrównoważonymi technologiami. Prof. Mróz z Politechniki Poznańskiej, zasugerował podjęcie wspólnych działań w zakresie prowadzenia prac badawczych przez doktorantów obu uczelni oraz rozważenie możliwości wymiany studentów, co przy różnych formach punktowania kursów w Europie i RPA wymagałoby nieco więcej wysiłku celem wypracowania wspólnego sposobu oceny studentów.

Na zakończenie programu misji przedstawiciele polskich firm mogli zobaczyć „farmę fotowoltaiczną” Black River Park PV Installation.

Misja pozwoliła przedstawicielom polskich firm na zapoznanie się z sytuacją gospodarczą w Prowincji Przylądkowej Zachodniej, spotkanie z przedstawicielami organizacji gospodarczych zajmujących się wspieraniem inwestycji oraz rozwojem eksportu południowoafrykańskiego. Nowoczesne technologie biorące pod uwagę tzw. zrównoważony rozwój, stają się coraz bardziej popularne w RPA, jednakże ich wdrażanie jest nadal ograniczone. Niejednokrotnie dopasowanie polskiej oferty do potrzeb tutejszego rynku jest sporym wyzwaniem.