Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKonferencja „Nkangala District Municipality Investment Summit”

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marlena Wysocka | 2016-04-27 11:10:17
rpa, konferencja, współpraca, handel, it/itc, transfer technologii, transfer umiejętności

Konferencja „Nkangala District Municipality Investment Summit”

W dniu 21 kwietnia odbyła się w Witbank (Emalahleni) konferencja „Szczyt Inwestycyjny w Okręgu Nkangala”, zorganizowana przez administrację Prowincji Mpumalanga. W wydarzeniu wzięli udział m.in. burmistrz Emalahleni L.L.Ntshalintshali i burmistrz Nkangala T.D. Ngwenya. Do udziału zaproszeni zostali przez MEGA (Mpumalanga Economic Growth Agency) przedstawiciele krajów Grupy Wyszehradzkiej, ale jedynym reprezentantem była Polska. Celem konferencji było zaprezentowanie kierunków rozwoju Prowincji, aktualnie realizowanych lub przygotowywanych do realizacji projektów oraz przedstawienie małych i średnich firm południowo – afrykańskich osiągających sukcesy, a także określenie obszarów współpracy międzynarodowej. Program prowadził p.Ebrahim Patel, prezes Izby Przemysłowo Handlowej w Middelburgu, a pierwszym mówcą była burmistrz Emalahleni pani L.L.Ntshalintshali.

Nkangala składa się z 160 miast i wsi. Od zachodniej strony graniczy z centrum ekonomicznym Republiki Południowej Afryki jakim jest prowincja Gauteng. Cele rozwojowe to wyeliminowanie skrajnego ubóstwa, ograniczenie rozprzestrzeniania się HIV / AIDS, zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym budowa infrastruktury oraz wspieranie i rozwój biznesu. Gospodarka Prowincji jest zdominowana przez produkcję energii elektrycznej, produkcję przemysłową i górnictwo. Kolejne sektory to usługi socjalne, handel, transport, rolnictwo i budownictwo. Stosunkowo dużą rolę odgrywa przemysł stalowy zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarkę gminy miejskiej Steve Tshwete (dawna nazwa Middelburg), która jest największym miastem okręgu i Emalahleni (dawniej: Witbank).

I Sekretarz WPHI M.Wysocka wzięła udział w panelowej dyskusji poświęconej współpracy z organizacjami międzynarodowymi. Była to okazja do zaprezentowania mocnych stron polskiej gospodarki oraz sektorów, w których jest możliwe nawiązanie współpracy między Polską a Prowincją Mpumalangi. Podkreślono także rolę polskiego kapitału ludzkiego oraz możliwości transferu technologii i umiejętności w odpowiedzi na wyrażone zapotrzebowanie Prowincji Mpumalanga. Kolejny panel skupił się na działalności lokalnych Agencji Rozwoju, wyzwań i szans z tym związanych, a następny dotyczył rozwiazań finansowych, zaproszono do udziału w tym panelu przedstawicieli największych banków: Standard Bank i ABSA. Ostatni panel poświęcony był rozwojowi turystyki , która jest ważnym elementem gospodarki regionu.

Udział WPHI miał na celu zwrócenie uwagi na możliwości współpracy z polskimi przedsiębiorcami i przedstawicielami myśli technicznej. (Przedstawiciel Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Pretorii zwrócił się z prośbą o nawiązanie współpracy.)

Obecność wielu właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw była okazją do nawiązania kontaktów i przekazania zaproszenia do odwiedzenia stoisk targowych organizowanych przez WPHI na targach rolniczych NAMPO w maju br.i targach towarów sektora rolno-spożywczego, w tym przetwórstwa – Africa Big 7 w czerwcu br. w Johannesburgu.

Udział Polski w konferencji był wyraźnym sygnałem gotowości do podjęcia wspólnych działań w różnych obszarach nie tylko w dużych aglomeracjach jak Johannesburg czy Durban, ale także w innych Prowincjach, którym zależy na rozwoju gospodarki lokalnej.