Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKonferencja sektora z górniczego Namibii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marlena Wysocka | 2016-05-12 16:00:21
namibia, konferencja, targi, górnictwo, przemysł wydobywczy, górniczy,

Konferencja sektora z górniczego Namibii

namibia miningedytuj opis zdjęcia

Konferencja sektora z górniczego Namibii w Windhoek

w dniach 27 – 28 kwietnia 2016 r.

 

W dniach 27- 28 kwietnia br., kierownik WPHI A. Krężel oraz Witold Winiarski, przedstawiciel firmy Hansen & Genwest, której 100% właścicielem jest holding Kopex S.A. wzięli udział w konferencji poświęconej namibijskiemu sektorowi wydobywczemu, której tematem wiodącym było hasło - „Namibijski Przemysł Górniczy - Przetrwanie Burzy”. Dorocznej konferencji organizowanej przez Izbę Górniczą Namibii towarzyszą targi namibijskich firm górniczych. W dniu 27 kwietnia br., targi uroczyście otworzył minister górnictwa i energetyki Namibii M. Kandjoze. Polska delegacja spotkała się z następującymi firmami namibijskimi: ACT Logistics, Africa Geology and Mining Equipment, Vedanta, Weir, Bamina, TransNamib, AQUA, Ohorongo, Simpology, VW Construction, OL Energy, a także z firmami południowoafrykańskimi obecnymi na targach: Polypipe, NOSA, International SOS. Celem spotkań było zapoznanie się z ofertą firm wystawiających się na targach oraz zorientowanie się w możliwościach nawiązania potencjalnej współpracy przez firmy polskie.

Obecny spadek cen surowców nie napawa zarówno globalne, jaki i namibijskie firmy górnicze optymizmem, co naturalnie przekłada się wprost na sytuację górnictwa w Namibii. Choć uczestnicy konferencji, a przede wszystkim CEO Izby Górniczej Namibii Veston Malango, przekonywali, że właśnie Namibia, ze względu na szeroki wachlarz wydobywanych minerałów, przede wszystkim duże zasoby diamentów, złota, uranu, cynku, miedzi i ołowiu, jest dobrze przygotowana na stawienie czoła wyzwaniom; jednakże w swej prezentacji przyznał, iż kryzys światowy spowodował, iż niektóre projekty zostały zawieszone. Firma górnicza Weatherly Mining Namibia zawiesiła działalność dwóch kopalni miedzi. Trzeba jednak podkreślić, iż sektor górniczy to 11,9% PKB. W 2015 r. wygenerował przychody rzędu 25,28 miliarda dolarów namibijskich. (Dolar namibijski ma powiązany, „zakotwiczony” kurs wymiany wobec innych walut z randem południowoafrykańskim. Rand jest w zasadzie drugą waluta używaną w Namibii. Ostatni kurs to ok. 14.98 NAD {NAD – dolar namibijski} za 1 USD.)

W pierwszym dniu konferencji, dyrektor zarządzający rządowej firmy odpowiedzialnej za dostawy i dystrybucję energii elektrycznej Nampower Kahenge Simon Haulofu, wygłosił bardzo ciekawą prezentację dotyczącą aktualnej sytuacji w sektorze energetycznym, która ma bezpośredni wpływ na górnictwo, a która także jest niełatwa. Partner w Deloitte & Touche Ramsey Mc Donald, przedstawił 10 najważniejszych wyzwań, z którymi firmy górnicze będą musiały się zmierzyć w 2016 roku. Prezydent firmy HopSol Africa Robert Hopperdietzel, omówił sposoby zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej poprzez wykorzystanie rozwiązań hybrydowych energia słoneczna w powiązaniu z silnikami diesla. W drugim dniu konferencji Dave van Niekerk z firmy hutniczej konsultacyjnej, zapoznał uczestników konferencji z procesem uruchomienia pierwszej huty miedzi w Namibii, co ma być silnym bodźcem do przyspieszenia industrializacji kraju. Dyrektor zarządzający firmy Ohorongo Cement, spółka z większościowym udziałem kapitału niemieckiego, co jest równie często spotykanym rozwiązaniem w Namibii jak w Polsce, omówił działalność pierwszej namibijskiej cementowni oraz wpływ jej działalności „upstream” and „downstream”. (W górnej i dolnej części łańcucha wartości.)

Tematy pozostałych wystąpień są przedstawione w załączonym do notatki programie konferencji. Wszystkie prezentacje zostaną zamieszczone na stronie internetowej WPHI, w celu udostępnienia ich polskim przedsiębiorcom do ewentualnego zapoznania się.

Konferencja pozwoliła na zapoznanie się z sytuacją w górnictwie namibijskim, a prezentacje przedstawione w jej trakcie, a udostępnione na stronie Izby Górniczej Namibii http://www.chamberofmines.org.na/index.php/mining-expo-conference-2016/presentations dają możliwość bliższego zapoznania się z ewentualnymi możliwościami inwestycyjnym w górnictwie namibijskim. Namibia, podobnie jak pozostałe kraje Afryki Subsaharyjskie, boryka się z znacznym spadkiem cen surowców. Górnictwo jest najważniejszym sektorem gospodarki. Spowolnienie działalności firm górniczych, a w niektórych przypadkach zatrzymanie projektów, to utrata miejsc pracy w górnictwie, ale również w sektorach okołogórniczych. Stwierdzono, że jedno miejsce pracy w górnictwie może wygenerować do 10 miejsc pracy sektorach okołogórniczych. Zwiększanie udziałów państwa w górnictwie nie działa zachęcająco na potencjalnych inwestorów. Namibia jest jednym z najwyżej notowanych krajów afrykańskich w zakresie zwalczania korupcji, jednakże efektywność działania administracji rządowej pozostawia bardzo wiele do życzenia. (Wystarczy popatrzeć na ostatnie wyniki „Doing Business in Namibia”, aby zauważyć, że łatwość rozpoczęcia działalności gospodarczej w Namibii to 164 miejsce na 189 krajów objętych badaniem. Jest to także 10 miejsc w dół w stosunku do roku 2015.) Podobnie jak to ma miejsce w innych krajach Afryki Subsaharyjskiej, posiadanie partnera lokalnego jest wymogiem koniecznym, aby zdołać pomyślnie rozwinąć działalność, lub rozpocząć pomyślny handel z tym krajem. Nie tyle w sensie stricte prawnym, co w sensie pragmatyki biznesu. Kopex rozpozna nawiązane kontakty i ustali możliwości rozpoczęcia działalności w tym kraju. Kierownik WPHI nawiązał kontakty z namibijskimi firmami sektora górniczego, tak, aby służyć ewentualnymi kontaktami polskim firmom zainteresowanym tym krajem.

 

Pliki do pobrania

1 Establishment of the first ever Foundry in Namibia to kick start Industrialisation
pdf | 3.89 MB
Pobierz
1 Mining Industry Performance during 2015 Final
pdf | 1.86 MB
Pobierz
2 Tracking the trends 2016 - The top 10 issues mining companies will face in the coming year
pdf | 2.3 MB
Pobierz
3 Joint Value Addition Committee VAC - Opportunities beyond Mining
pdf | 820.1 KB
Pobierz
3 Security of Power - NamPower briefing on status of power supply
pdf | 584.41 KB
Pobierz
4 Marine Phosphate
pdf | 2.01 MB
Pobierz
4 Secure Electricity Supply with Solar-Diesel-Hybrid Solutions
pdf | 2.64 MB
Pobierz
5 Mine Safety Driving Zero Harm in the mining industry
pdf | 937.29 KB
Pobierz
6 Launch of Semp Report
pdf | 2.93 MB
Pobierz
7 Establishing the Namibian Chamber of Environment
pdf | 1.96 MB
Pobierz
8 Extending CSR beyond Mining Communities - to the rest of Namibia
pdf | 2.25 MB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Produkcja podzespołów i elementów miedzianych

Przedsiębiorstwo ELECTRIS świadczy usługi w zakresie produkcji elementów i części z miedzi dla m....
Polska - Maków Podhalański 2020-11-23 Dodał: Magdalena Sikora Transport i logistyka, Energia i surowce odnawialne, Produkcja i przetwórstwo metali, Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

WIndy

Global Lift Polska Sp. z o.o działa od 1999 roku. Dostarcza dźwigi elektryczne, hydrauliczne, MRL...
Polska - WARSZAWA 2020-11-16 Dodał: Magdalena Taras Zdrowie i medycyna, Handel, Transport i logistyka, Architektura, Budownictwo Zobacz ofertę

ActCAD 2021 BIM

ActCAD BIM to najlepiej wyposażony produkt, posiada wszystkie funkcje ActCAD Professional oraz p...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2020-11-08 Dodał: Mariusz Ostrowski Maszyny dla przemysłu papierniczego, Maszyny dla przemysłu odzieżowego, Maszyny dla przetwórstwa spożywczego, Maszyny dla górnictwa i budownictwa, Maszyny dla metalurgii Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert