Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTargi rolnicze NAMPO Harvest Day w Bothaville, RPA

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marlena Wysocka | 2016-05-25 12:43:37
rpa, targi, sektor rolniczy, rolnictwo, hodowla zwietzrąt, weterynaria, hodowla roślin, uprawa roli, maszyny rolnicze, traktory, sprzęt rolniczy, mechanizacja rolnictwa, transport, przechowywanie zbiorów, zbiorniki, sektory pokrewne

Targi rolnicze NAMPO Harvest Day w Bothaville, RPA

W dniach 17-20 maja br., w Bothaville (Prowincja Free State), odbyły się największe targi sektora rolniczego w RPA www.grainsa.co.za/pages/nampo/nampo-home - Grain SA's NAMPO Harvest Day. Stoisko WPHI zorganizowane zostało w kooperacji z firmą Wood-Mizer, która sponsorowała powierzchnię oraz elementy wystroju stoiska. Maszyny i urządzenia do obróbki drewna prezentowane na targach, z których większość Wood-Mizer produkuje w zakładach w Polsce, są dostosowane do potrzeb małych i średnich firm, a także osób prywatnych. Wood- Mizer jest liderem na rynku przewoźnych i stacjonarnych tartaków taśmowych oraz brzeszczotów. Maszyny do obróbki drewna dostarczane przez firmę w ok. 80% są produkowane w Kole (http://woodmizer.pl). Firma działa od 25 lat i obsługuje nie tylko rynek europejski, ale także afrykański, mając oddział w Johannesburgu, RPA i przedstawicielstwa handlowe w większości krajów afrykańskich. Warto dodać, że 30% obrotów firmy Wood-Mizer przypada na Afrykę.

WPHI zaprosił do udziału oraz udzielił wsparcia logistycznego Zastępcy Dyrektora Handlowego URSUS S.A. p. Michałowi Nidzgorskiemu. Traktory i maszyny rolnicze Ursusa są znane w Afryce Południowej, gdyż były do RPA jeszcze w latach osiemdziesiątych ub. wieku. Obecne działania Ursus S.A. koncentrują się na ekspansji na rynki afrykańskie. Kierunek ten, dzięki umowie międzyrządowej dotyczącej modernizacji gospodarki i sektora publicznego, rozwoju obszarów wiejskich oraz innych dziedzin uzgodnionych między stronami, zawartej z Etiopią na kwotę 50 mln USD, sprawił, iż Ursus realizuje duży kontrakt na dostawę traktorów do tego kraju. Rynek ciągników, podobnie jak w przypadku innych maszyn rolniczych, charakteryzuje porównywalna jakość wyrobów niezależnie od marki. Pod tym względem oferta Ursusz sukcesem konkuruje z czołowymi producentami europejskimi i amerykańskimi. Istotnym argumentem przemawiającym za polskim traktorem jest cena, o 20 – 30% niższa od konkurencji, przy zachowaniu wysokich standardów wykonania. Jednakże sporym wyzwaniem są maszyny oferowane przez konkurentów z dalekiego wschodu, szczególnie Chiny i Indie. Ważną rolę odgrywa także strategia Ursusa, zakładająca tworzenie montowni w krajach docelowych, co generuje miejsca pracy i ułatwia dostęp do części zamiennych oraz serwisowania. WPHI zaaranżował spotkania B2B dla Przedstawiciela firmy URSUS, a pobyt na stoisku targowym był świetną okazją do nawiązania kontaktów z wystawcami i odwiedzającymi targi przedstawicielami firm południowoafrykańskich, stowarzyszeń i organizacji rolniczych.

WPHI reprezentował również na targach firmy, które przesłały swoje materiały reklamowe: ATMP, Bomet, Pronar, Farmer, Teknamotor, Set(h) Systemy informatyczne, Zagroda, Prologus.

Targi NAMPO mają 50. letnią tradycję. Są świetnie zorganizowane. Obejmują sektory: produkcji rolnej, maszyn rolniczych, pasz, nawozów, hodowli zwierząt, weterynaryjny, wszelakich upraw roślinnych, a także samochodów i pojazdów związanych z produkcją rolną. Stanowią wyjątkową okazję dla producentów i dystrybutorów maszyn rolniczych zaprezentowania swych produktów czy usług docelowym klientom. Pokazy zastosowania urządzeń i maszyn są dodatkową atrakcją, ale też promocją produktów. Zwiedzający mogą zapoznać się z ekspozycjami żywych zwierząt: ok. 31 ras bydła, 10 ras owiec, a także 3 ras koni i 6 ras kóz. NAMPO to największe (zajmujące teren 24 ha) targi na świecie organizowane prywatnie, które przyciągnęły w tym roku ponad 900 wystawców i około 100 tysięcy zwiedzających z całego świata (Australia, Szwecja, USA, Wielka Brytania, Włochy, Pakistan, Niemcy, Francja, Brazylia i w tym roku po raz pierwszy Polska).

W sektorze rolniczym w RPA pracuje ok 30% całej populacji, tj.około 15 milionów mieszkańców. Jednakże, dochód tego sektora stanowi zaledwie 2,6% PKB Republiki Południowej Afryki. Kraj jest jednym z największych producentów korzeni cykorii, grejpfrutów, zboża, kukurydzy, oleju rycynowego, gruszek, sizalu, roślin włóknistych. Niestety, z powodu braku wody jedynie 13,5% gruntów ornych RPA nadaje się do uprawy. Jest to powierzchnia porównywalna do powierzchni gruntów rolniczych w Polsce, choć powierzchnia RPA jest niemal czterokrotnie większa niż Polski, tj. 1 221 000 km² (Polska 312 679 km²). Potencjał rolniczy w RPA jest bardzo duży. Zgodnie z ostatnim Raportem Banku Światowego „Afrykański rynek rolny i rolno-przemysłowy” osiągnie wartość jednego tryliona USD w roku 2030. Ze względu na relatywnie wysokie koszty finansowania, niską rentowność gospodarstw w ostatnich latach, tegoroczną suszę, a także rekordowo niski kurs randa do dolara, Republice Południowej Afryki nie jest łatwo zwiększać relatywnie niski poziom mechanizacji rolnictwa i produkcji rolnej. W RPA na 100 km kw. przypada 13 traktorów, średnia swiatowa to 200 traktorów; w Wlk.Brytanii 883 traktory przypadają na 1000 rolników, a w RPA jedynie 2. Prawie 80% przygotowań gruntu pod uprawę opiera się na sile rąk rolników, a użycie zwierząt pociągowych i traktorów stanowi tylko 15%. Africa stanowi region świata, który ma swe potrzeby niemal w każdym sektorze, a możliwości rozwoju na kontynencie afrykańskim są niemal nieograniczone. Problemy i wyzwania w rolnictwie Subsaharyjskim mają charakter cykliczny, tym samym poprawa sytuacji może nastąpić już w przyszłym roku.

Dzięki współpracy z firmą Wood Mizer, stoisko WPHI na targach NAMPO było atrakcyjną propozycją dla polskich firm sektora rolniczego dającą możliwość bezpłatnego skorzystania z możliwości bliższego zapoznania się ze specyfiką rynku rolnego RPAi okazją do nawiązania współpracy z firmamipołudniowoafrykańskimi. Podejmowane przez polskie firmy próby zwiększenia swojej obecności w Afryce Subsaharyjskiej, winny być powiązane z decyzjami o udziale w targach NAMPO. WPHI wspiera działania takich firm czego przykładem tegorocznym jest URSUS). Katalogi oraz inne materiały promocyjne są potrzebne i przyciągają uwagę, ale w przypadku targów NAMPO kontakt z przedstawicielem firmy, podjęcie rozmów, a nawet początkowych negocjacji jest dla tutejszych potencjalnych klientów czy partnerów biznesowych niezwykle ważne. Tego oczekują przybywając licznie na te targi.Targi ukazały również skalę konkurencji na rynku Afryki Subsaharyjskiej, jednakże polskie traktory i maszyny rolnicze mogą także znaleźć swoich odbiorców, ale działania firm muszą być znacznie bardziej zdecydowane – ustanawianie przedstawicielstw, tworzenie salonów prezentacji sprzętu, współpraca z firmami miejscowymi.

 

Poniżej obszerna fotorelacja z targów.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: REMIGIUSZ SKORUPKA Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert