Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuForum Biznesowe w Luandzie oraz misja gospodarcza do Angoli

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marlena Wysocka | 2016-07-29 09:05:25
angola, misja, wymiana handlowa, rolnictwo, hodowla, uprawa żyta, maszyny rolnicze, energia, biogazownie, edukacja, infrastruktura, budownictwo, telekomunikacja, transport, kopalnie, woda, it, medycyna, farmaceutyki, turystyka

Forum Biznesowe w Luandzie oraz misja gospodarcza do Angoli

W dniach 5-10 lipca 2016 r. odbyła się misja gospodarcza do Luandy- Lubango- Namibe w Angoli. Organizatorem misji była Afrykańsko- Polska Izba Handlowa „ProAfrica” z Poznania, reprezentowana przez p. Magdalenę Pauszek, wiceprezes zarządu. Misję zorganizowano przy współpracy i udziale Ambasady RP w Luandzie,p. Ambasadora Piotra Myśliwca oraz Ambasady Angoli w Warszawie, p. Ambasadora Domingos Culolo oraz p.Waltera Portela Cassul, Kierownika Wydziału Ekonomiczno-Handlowego. W misji wzięła udział firma URSUS S.A., reprezentowana przez p. Michała Nidzgorskiego, Zastępcę Dyrektora Handlowego ds. Rynków Zagranicznych; firma FEERUM S.A., którą reprezentował p. Dawid Pokrywka; Politechnika Poznańska, której przedstawicielem był Prorektor ds. Kszta łcenia, prof. Jacek Goc.; ponadto p. Magdalena Pauszek występowała w imieniu firm: VOX, Nowy Styl Group, Meble Akant, MAGO, Dawtona, Kruszwica, KOŁO, AMICA, Mitmar, Stokłosa, HCP Poznań SA, Karbo-Mag, Colas, Atlas, ChemCorp, Luksdar, Araj, Sgrain, Top Farms SA. W misji uczestniczyła p. Dyrektor Departamentu Współpracy Ekonomicznej MSZ, p. Iwona Woicka-Żuławska oraz I Sekretarz WPHI w Johannesburgu, p. Marlena Wysocka. Zasadniczym celem misji było stworzenie polskim przedsiębiorcom warunków do nawiązania współpracy z potencjalnymi partnerami oraz rozszerzenie i ożywienie kontaktów handlowo - gospodarczych.

Republika Angoli obejmuje obszar 1,2 mln km2, linia brzegowa to 1650 km. Strategicznie ważne usytuowanie kraju na wybrzeżu Atlantyku oraz na styku regionów Afryki Środkowej i Południowej miało duży wpływ na historię Angoli. Po zakończeniu wojny w 2002 r. sytuacja w Angoli sie stabilizuje. Obserwuje się ożywienie gospodarcze, zwłaszcza w sektorze budowlanymi infrastrukturalnym. Angola należy do najdroższych krajów świata. Ceny wielu towarów i usług są zaskakująco wysokie (dotyczy to zwłaszcza restauracji, hoteli, wynajmu domów lub mieszkań). Przykładowo, w Luandzie i na prowincji przeciętne miejsce hotelowe kosztuje dziennie około 200 USD, a na posiłek trzeba przewidzieć min. 50 USD na osobę.Walutą w Angoli jest Kwanza (1 USD= 165,73 Kwanza, kurs z 28.07.2016r.). Językiem urzędowym i powszechnie używanym jest portugalski, ale j. angielski jest używany podczas rozmów biznesowych. Uchwałą ONZ z lutego 2016r. Angola weszła w fazę przejściową od bycia krajem najmniej rozwiniętym do bycia krajem o średnim poziomie rozwoju. W 2014 r. Angola była drugim najczęściej wybieranymkrajem Afryki na największe inwestycje docelowe. Jest też drugim na świecie największym producentem ropy i gazu oraz piątym producentem diamentów.

W dniu 6 lipca 2016 r., w siedzibie Agencji Promocji Inwestycji i Eksportu Angoli (APIEX ANGOLA), odbyło się Angolańsko- Polskie Forum Biznesowe, które przyciagnęło wielu gości i przedsiębiorców. Przemówienia wygłosili m.in. Minister Handlu Angoli, p. dr Fiel Domingos Constantino, Ambasadorowie Polski i Angoli, p. Dyrektor Woicka-Żuławska oraz CEO APIEX Angola, p. Antonio Henriques da Silva, który w prezentacji przedstawił uwarunkowania dotyczące inwestowania i prowadzenia działalności w Angoli, a także związane z tym procedury i zachęty (broszura w załaczeniu). Zwrócił uwagę na zmiany w prawie, majace na celu wspieranie inwestycji zagranicznych i tworzenie nowych miejsc pracy. Podkreślił, że sektory największych możliwości współpracy to: energia (biogazownie), woda, transport, IT/ICT, telekomunikacja, rolnictwo (szczególnie produkcja zboża, gdyż zboże jest importowane, co sprawia, że chleb jest bardzo drogi), przemysł, medycyna, turystyka. W drugej części Forum nastąpiła prezentacja polskich firm i ich oferty, a bezpośrednio po niej spotkania B2B z Angolańskimi przedsiębiorcami, które trwały do późna, gdyż zainteresowanie było bardzo duże. Firmy w Angoli dysponują wielkimi obszarami ziemi pod inwestycje, wielu z nich ma gotowe projekty działalności, poszukuje partnera i finansowania. Duże zainteresowanie dotyczyło przetwórstwa żywności, głównie owoców i warzyw.

W dniu 7 lipca 2016 r. uczestnicy misji wraz z Ambasadorem Angoli w Polsce udali się do Lubango, w prowincji Huila. Po przylocie nastąpiło spotkanie w pałacu Gubernatora Prowincji, w którym wziął udział Zastępca Gubernatora ds. Ekonomicznych, dr Sergio da Cunha Velho, dyrektorzy ds. infrastruktury, transportu, telekomunikacji i handlu, a także ds. kopalń. Pan Ambasador Domingos Culolo przedstawił Wielkopolskę jako partnera dla prowincji Huila. Wyjaśnił, że wizyta Marszałka Województwa Wielkopolskiego z przyczyn niezależnych została przesunięta na późniejszy termin, jednak propozycja nawiązania współpracy i wymiany handlowej, kulturalnej i edukacyjnej pomiędzy Wielkopolską i Prowincją Huila jest jak najbardziej aktualna.

Po spotkaniu grupa udała się do kamieniołomu Galiango, gdzie pozyskuje się granit UMBUNDU. Angola jak i inne państwa Afryki Południowej przyciągają uwagę wielu inwestorów kamieniarskich. Zainteresowanie to podyktowane jest występowaniem w tych krajach wysokiej jakości materiałów w różnych poszukiwanych kolorach: niebieski, czarny, ciemno – czerwony oraz innych odmian nowych granitów, białych oraz różowych marmurów. Również możliwości uruchomienia obróbki na miejscu są atrakcyjne. Afrykę z punktu widzenia kamieniarstwa cechuje występowanie kopalń o różnych wielkościach i mocy produkcyjnej oraz mała liczba zakładów obróbczych, które zlokalizowane są zazwyczaj w krajach rozwiniętych lub rozwijających się. Podczas wizyty zapoznano gości z technologią eksploatacji granitu, a następnie grupa udała się do zakładu zajmującego się obróbką granitu Granisul (http://www.interservicos.com/index.php/pt/). W związku z boomem budowlano-konstrukcyjnym w Angoli cały wydobywany granit trafia na rynek lokalny, jednak przedsiębiorcy także produkują na eksport i są zainteresowani jego wzrostem.

W dniu 8 lipca 2016 r. w siedzibie Gubernatora Prowincji zorganizowano Angolańsko-Polskie Forum Ekonomiczne, na które zaproszono zainteresowanych przedsiębiorców z Prowincji Huila. Zastępca Gubernatora ds. Ekonomicznych, dr Sergio da Cunha Velho w wystąpieniu rozpoczynającym Forum zwrócił uwagę na fakt, iż w związku z niskimi cenami ropy Angola musi dywersyfikować sektory współpracy, że poza wymianą handlową liczy na transfer know how, na inwestycje i pomoc w otwieraniu nowych działów produkcji. Potrzebę zmian w ekonomii podkreślał również w swym wystąpieniu p. Ambasador Culolo. Natomiast Dyrektor ds. Promocji i Inwestycji przedstawił możliwości jakie oferuje Prowincja Huila, stanowiąca 6% powierzchni Angoli, z korzystnym klimatem dla agrobiznesu (ok. 40 000 ha ziemi do wykorzystania). Warunki logistyczne są sprzyjające- połączenie z portem w Namibe, dobre drogi i sieć kolejowa (wykorzystywana do transportu granitu). Wskazał na zainteresowanie powstaniem farm solarnych i wiatraków. Zaznaczył, że działające w tym regionie hydroelektrownie maja ok. 50 lat i wymagają restauracji i modernizacji. P. Alwaro Fernandez, Prezes Stowarzyszenia Farmerów, przedstawił rozwój rolnictwa, a szczególnie hodowli zwierząt, zwracając uwagę na fakt, iż nadal potrzeba inwestycji w rozwój infrastruktury oraz działań na rzecz redukcji kosztów hodowli.

W drugiej części Forum polskie firmy zaprezentowały swą ofertę, a przedstawiciele odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników Forum. Zainteresowanie wzbudziła oferta Politechniki Poznańskiej, gdyż w Prowincji Huila nie ma możliwości ukończenia studiów podyplomowych (brak kadry). Politechnika Poznańska podejmie współpracę, oferując przygotowanie kadry nauczycielskiej i pomoc w organizacji studiów wyższego stopnia na Politechnice w Lubango. Dla porównania roczny budżet Politechniki Poznańskiej wynosi ok. 150 mln USD, Politechnika w Lubango ma budżet nie przekraczający 3000 USD.

Po zakończeniu Forum uczestnicy misji udali się do Namibe (213km), miasta portowego, w którym znajduje się największa polska inwestycja edukacyjna na kontynencie afrykańskim firmy Navimor z Trójmiasta- Akademia Nauk Morskich i Rybołówstwa. Obiekt powstał na obszarze 90 ha, dysponuje centrum symulatora nawigacyjnego, maszynownia statku w skali 1:1, laboratoriami i ośrodkiem szkoleniowym wraz z internatem. Projekt dotyczy również transferu know how, programów edukacyjnych przygotowanych przez Akademię Morską w Gdyni. Trwają ostatnie prace wykończeniowe i Akademia będzie przygotowana na uroczyste jej otwarcie i oddanie do użytku.Goście udali się do Akademii po uprzedniej wizycie w siedzibie Gubernatora Namibe, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz miasta. Wicegubernator podkreślił, ze Namibe ma do zaoferowania bogaty wachlarz owoców morza i suszonych ryb i jest skłonne do eksportu tych towarów. Port stanowi udogodnienie logistyczne. Z Namibe nastąpił przelot uczestników misji do Luandy.

9 lipca 2016 r. dokonano wstępnej analizy i podsumowania misji pod kątem osiągniętych efektów i zakładanych rezultatów. Uczestnicy wyrazili przekonanie, że jej organizacja stworzyła wiele sposobności dla nawiązania kontaktów i pozwoli na zaplanowanie działań promocyjnych i marketingowych w Angoli w przyszłości.

Tego samego dnia odbyło się spotkanie w siedzibie firmy Bongani Investment Group (http://bonganigroup.com/index.php), w którym brali udział: p. Aditya Karri, Dyrektor Finansowy, p. Antonio Leite, Dyrektor ds. Energii, p. Magdalena Pauszek, wiceprezes Afrykańsko- Polskej Izby Handlowej „ProAfrica”oraz p. Marlena Wysocka, I Sekretarz WPHI. Firma obejmuje swym zaangażowaniem sektory: energia, handel, nieruchomości, budownictwo, gospodarka odpadami, przemysł drzewny oraz doradztwo inwestycyjne. Firma prowadzi działalność od 20 lat w Angoli, Namibii i RPA (w planach Zimbabwe) zatrudnia 250 osób. Podczas spotkania omówiono plany firmy co do rozszerzenia działalności. Firma jest zainteresowana nawiązaniem współpracy w sektorze energetycznym (także w Mozambiku) oraz przemysłu drzewnego. P. M. Wysocka zaprosiła przedstawicieli do udziału w najbliższych targach Power- Gen Africa w Johannesburgu i ustalenia spotkania z uczestniczącą w targach firmą Energoprojekt-Katowice oraz firmami: Uniserv S.A., Rafako S.A. i Plast Instal SKB.

WPHI podjął decyzję o udziale w misji do Angoli w celu bliższego zapoznania się z obecną stytuacją gospodarki Angoli oraz możliwościami współpracy w zakresie poszczególnych sektorów w tym kraju i pod tym względem udział w misji spełnił swoją rolę. Przeprowadzone w trakcie Forum i misji liczne spotkania z przedstawicielami władz, lokalnymi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami instytucji wspierających rozwój handlu i inwestycji pozwalają stwierdzić, iż zainteresowanie polskimi produktami i nawiązaniem współpracy z polskimi firmami jest niezwykle żywe, a pozytywne nastawienie do podjęcia współdziałania niezaprzeczalne. Nawiązane przez WPHI kontakty podczas misji przyniosą pozytywne rezultaty, gdyż zostaną przekazane polskim firmom zainteresowanym wejściem na rynek angolański. Wobec obserwowanego zainteresowania niewątpliwe jest zapotrzebowanie na stałą obecność przedstawiciela WPHI w Angoli w przyszłości, co z pewnością byłoby dużym wsparciem dla przedsiębiorców tak polskich jak i angolańskich.

Pliki do pobrania

działalność inwestycje w Angoli
pdf | 1.06 MB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

ActCAD 2022 Pro (licencja wieczysta ESD)

ActCAD 2022 Professional (licencja wieczysta ESD) ActCAD PRO to nowoczesne oprogramowanie 2D/3...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2021-10-27 Dodał: Mariusz Ostrowski Maszyny dla przemysłu odzieżowego, Maszyny dla przetwórstwa spożywczego, Maszyny dla górnictwa i budownictwa, Maszyny dla metalurgii, Maszyny dla rolnictwa i leśnictwa Zobacz ofertę

ActCAD 2022 BIm (licencja wieczysta ESD)

ActCAD 2022 BIM (licencja wieczysta ESD) ActCAD BIM to nowoczesne oprogramowanie 3D CAD z funk...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2021-10-27 Dodał: Mariusz Ostrowski Handel, IT/ICT, Sektor kreatywny, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska Zobacz ofertę

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert