Stało się to możliwe po wejściu Polski do Unii Europejskiej i objęciu umową TDCA (The Trade Development and Cooperation Agreement).
Nie zmienia to faktu, że w RPA istnieją parametry i certyfikaty określające np. normy weterynaryjne czy sanitarne, które należy przestrzegać, eksportując żywność do tego kraju. Wymagane jest np. oddzielne pozwoleniea na handel alkoholem.
Normy stosowane w RPA nie odbiegają jednak od stosowanych w handlu między Unią Europejską a RPA. W niektórych przypadkach rząd RP zawarł odpowiednie umowy z RPA, określające zasady wspólnego respektowania norm, np. Umowę o wzajemnym uznawaniu certyfikatów lotniczych z 2001 r.
W ostatniej dekadzie stawki taryfowe w RPA obniżono, a bariery nietaryfowe w handlu - stopniowo likwidowano. Dzięki temu Republika Południowej Afryki staje się bardziej konkurencyjna w skali globalnej.
RPA uczestniczy w preferencyjnych układach handlowych zarówno na poziomie bilateralnym, jak i multilateralnym. Kraj ma preferencyjny dostęp do rynków europejskich, a także do bloku handlowego MERCOSUR.
Zasada BEE
Specyfiką podejmowania współpracy ekonomicznej z rządem jest potrzeba udowodnienia pełnego poparcia akcji umacniającej rolę ludności czarnej w gospodarce, tzw. zasada BEE (Black Economic Empowerement).
Zasady, na których opiera się BEE:
- udział we własności
- udział w kierownictwie i kontroli
- równość zatrudnienia
- kształcenie i rozwój umiejętności
- preferencyjne nabywanie np. udziałów
- rozwój przedsiębiorczości
- rozwój społeczno-ekonomiczny
Wymierne wskaźniki i założenia docelowe dla każdego z tych elementów określone są w wytycznych, zawartych w specjalnych kartach Departamentu Przemysłu i Handlu dotyczących akcji afirmatywnej BEE. Dostępne są na stronie internetowej Departamentu.
- Firmy o obrotach poniżej 5 milionów randów rocznie - jako mikro-przedsiębiorstwa - zwolnione są z obowiązku przedstawiania danych do kart
- Firmy o obrotach między 5 mln a 35 mln randów rocznie (przedsiębiorstwa małe) mają taki obowiązek, jednak w ich przypadku wymogi są mniej surowe
- Firmy o rocznych obrotach powyżej 35 mln randów podlegają obowiązkowi przestrzegania wymogów karty Departamentu Przemysłu i Handlu
Wyrazem polityki Black Economic Empowerement jest formuła, według której udziały kapitałowe firm przechodzą w ręce czarnych obywateli RPA. Ma ona na celu przejęcie co najmniej 25 proc. udziałów w przedsiębiorstwach przez spółki, fundusze powiernicze, spółdzielnie należące i zarządzane przez przedstawicieli pokrzywdzonych dotychczas grup społeczeństwa.
Uregulowania dotyczące poszczególnych sektorów są zróżnicowane, np. w stosunku do górnictwa mowa jest o przejściu 26 proc. udziałów kapitałowych w ciągu dziesięciu lat.
Ważny link
- South African Bureau Of Standards: https://www.sabs.co.za/Standardss/standards_about.asp