Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLicencje, certyfikaty, świadectwa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 11:16:48
rpa, certyfikaty, licencje

Polskie firmy nie powinny napotykać barier w eksporcie do RPA. Polacy mają pełnoprawny dostęp do tego rynku i takie same warunki, jak inne firmy z Unii Europejskiej.

 

Stało się to możliwe po wejściu Polski do Unii Europejskiej i objęciu umową TDCA (The Trade Development and Cooperation Agreement).

Nie zmienia to faktu, że w RPA istnieją parametry i certyfikaty określające np. normy weterynaryjne czy sanitarne, które należy przestrzegać, eksportując żywność do tego kraju. Wymagane jest np. oddzielne pozwoleniea na handel alkoholem.

Normy stosowane w RPA nie odbiegają jednak od stosowanych w handlu między Unią Europejską a RPA. W niektórych przypadkach rząd RP zawarł odpowiednie umowy z RPA, określające zasady wspólnego respektowania norm, np. Umowę o wzajemnym uznawaniu certyfikatów lotniczych z 2001 r.

W ostatniej dekadzie stawki taryfowe w RPA obniżono, a bariery nietaryfowe w handlu - stopniowo likwidowano. Dzięki temu Republika Południowej Afryki staje się bardziej konkurencyjna w skali globalnej.

RPA uczestniczy w preferencyjnych układach handlowych zarówno na poziomie bilateralnym, jak i multilateralnym. Kraj ma preferencyjny dostęp do rynków europejskich, a także do bloku handlowego MERCOSUR.

 

Zasada BEE

 

Specyfiką podejmowania współpracy ekonomicznej z rządem jest potrzeba udowodnienia pełnego poparcia akcji umacniającej rolę ludności czarnej w gospodarce, tzw. zasada BEE (Black Economic Empowerement).

Zasady, na których opiera się BEE:

 • udział we własności
 • udział w kierownictwie i kontroli
 • równość zatrudnienia
 • kształcenie i rozwój umiejętności
 • preferencyjne nabywanie np. udziałów
 • rozwój przedsiębiorczości
 • rozwój społeczno-ekonomiczny
   

Wymierne wskaźniki i założenia docelowe dla każdego z tych elementów określone są w wytycznych, zawartych w specjalnych kartach Departamentu Przemysłu i Handlu dotyczących akcji afirmatywnej BEE. Dostępne są na stronie internetowej Departamentu.

 • Firmy o obrotach poniżej 5 milionów randów rocznie - jako mikro-przedsiębiorstwa - zwolnione są z obowiązku przedstawiania danych do kart
 • Firmy o obrotach między 5 mln a 35 mln randów rocznie (przedsiębiorstwa małe) mają taki obowiązek, jednak w ich przypadku wymogi są mniej surowe
 • Firmy o rocznych obrotach powyżej 35 mln randów podlegają obowiązkowi przestrzegania wymogów karty Departamentu Przemysłu i Handlu
   

Wyrazem polityki Black Economic Empowerement jest formuła, według której udziały kapitałowe firm przechodzą w ręce czarnych obywateli RPA. Ma ona na celu przejęcie co najmniej 25 proc. udziałów w przedsiębiorstwach przez spółki, fundusze powiernicze, spółdzielnie należące i zarządzane przez przedstawicieli pokrzywdzonych dotychczas grup społeczeństwa.

Uregulowania dotyczące poszczególnych sektorów są zróżnicowane, np. w stosunku do górnictwa mowa jest o przejściu 26 proc. udziałów kapitałowych w ciągu dziesięciu lat.

 

Ważny link

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Warszawski Podolog

W klinice podologicznej w Warszawie specjaliści zajmują się zdrowiem stóp, w szczególności skóry...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Podolog

Podolog Warszawa kojarzy się wielu ludziom z kimś, kto ratuje stopy. Podolog Warszawa Jest to do...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Podolog w Warszawie

Specjalnością kliniki podolgicznej w Warszawie jest leczenie wielu różnych dolegliwości stóp. Pod...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert