Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJeśli chcesz pracować w RPA

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 11:28:23
rpa, praca, świadczenia socjalne, zawody

Możliwości zatrudnienia w RPA są ograniczone z powodu dużej liczby niewykwalifikowanych i średnio wykwalifikowanych pracowników. Pozwolenia na pracę nie otrzyma ten, kto może być zastąpiony przez pracownika lokalnego. Szansę na pracę mają inżynierowie, naukowcy, nauczyciele, projektanci, lekarze i pielęgniarki.

 

 

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać w RPA do 30 dni. Osoby udające się na pobyt dłuższy lub do pracy muszą mieć wizę, którą można uzyskać w każdej placówce dyplomatyczno-konsularnej RPA za granicą.

Na przejściach granicznych RPA wizy nie są wydawane. Przy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o trzy miesiące. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.

Pracodawcy, którzy chcą sprowadzić pracowników z zagranicy, muszą wykazać Ministerstwu Spraw Wewnętrznych ( Departament of Home Affairs), że nie są w stanie pozyskać potrzebnego personelu na lokalnym rynku pracy. Pozytywnie rozpatrywane są podania o pozwolenie na pracę dla osób, które mogą przyczynić się do wzbogacenia gospodarki RPA. Popierane są wnioski od osób o kwalifikacjach potrzebnych i jednocześnie nieosiągalnych na miejscowym rynku. Na przychylne rozpatrzenie mogą też liczyć te aplikacje o rozpoczęcie działalności gospodarczej w Republice Południowej Afryki, które stymulują napływ kapitału zagranicznego do RPA, rozpoczęcie produkcji towarów na eksport lub tworzenie nowych miejsc pracy.

Procedura uzyskiwania pozwolenia na pracę jest długotrwała i może trwać nawet kilkanaście miesięcy.

 

Pobyt stały lub tymczasowy

 

Warunki pracy i osiedlania się w RPA określa Departament Spraw Wewnętrznych. Sprawami administracyjnymi dotyczącymi tej dziedziny zajmują się biura rejonowe znajdujące się w większości miast kraju.

Ogólne zezwolenie na pracę może być wydane, o ile ubiegający się o nie posiada pisemną ofertę zatrudnienia na czas określony, zgodną z jego umiejętnościami i kwalifikacjami.

Zezwolenie na transfer wewnątrz firmy może otrzymać obcokrajowiec zatrudnionemu przez firmę, która ma oddział lub filię w Republice Południowej Afryki. Zezwolenie takie jest ważne przez dwa lata bez możliwości przedłużenia.

Przyszły pracodawca może wystąpić o zezwolenie grupowe (corporate permits), przedstawiając dokumentację, która udowadnia, że potrzebuje określonej liczby pracowników reprezentujących dany zawód i ma zamiar zatrudnić ich na określony okres czasu.

Zezwolenia kwotowe wydaje się w oparciu o Listę Poszukiwanych Zawodów dostępną w ambasadzie RPA.

Zezwolenia dla biznesmenów (samozatrudnienie) - muszą ubiegać się o nie osoby mające zamiar otworzyć firmę w RPA. Powinny one udowodnić, że mają zamiar otworzyć w Republice Południowej Afryki przedsiębiorstwo, która zatrudni, a w razie potrzeby dokształci, co najmniej pięciu obywateli lub rezydentów RPA. Biegły księgowy musi wystawić zaświadczenie, że ubiegający się o zezwolenie spełnia warunki kapitałowe określone przez Departament Spraw Wewnętrznych.

 

Ważne linki

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Warszawski Podolog

W klinice podologicznej w Warszawie specjaliści zajmują się zdrowiem stóp, w szczególności skóry...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Podolog

Podolog Warszawa kojarzy się wielu ludziom z kimś, kto ratuje stopy. Podolog Warszawa Jest to do...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Podolog w Warszawie

Specjalnością kliniki podolgicznej w Warszawie jest leczenie wielu różnych dolegliwości stóp. Pod...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert