Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMisja handlowa firm drobiarskich Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG) do RPA w dn. 14-18 listopada 2016 r. w Johannesburgu i Kapsztadzie.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marlena Wysocka | 2016-11-30 10:15:16
rpa, misja, mięso, drób, krajowa rada drobiarstwa, krd, przemysł drobiarski

Misja handlowa firm drobiarskich Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG) do RPA w dn. 14-18 listopada 2016 r. w Johannesburgu i Kapsztadzie.

W dniach 14-18 listopada br., w Johannesburgu, Pretorii i Kapsztadzie, RPA, przebywała misja gospodarcza firm drobiarskich Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Program misji został opracowany przy współpracy z WPHI w Johannesburgu oraz Radcą Rolnym przy Ambasadzie RP w Pretorii, p. Krzysztofem Kołodziejakiem. Za realizację misji odpowiadała firma Expo-Trade p. Iwona Górna z Łodzi. W misji udział wzięły następujące firmy: BOMADEK, DROBEX, DROSED, EKOFARM, EXDROB, INDYKPOL, KONSPOL, RESDROB, SUPERDROB. W misji uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Drobiarstwa: p. Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny KRD, p. Małgorzata Leszczyńska, Koordynator Projektów Promocji, p. dr Aleksandra Porada, Ekspert ds. bezpieczeństwa żywności i weterynarii, p. Jerzy Karney, Ekspert ds. międzynarodowych. Ministerstwo Rozwoju reprezentował Naczelnik Wydziału Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju, p. Jacek Jędruszak. W misji uczestniczyli również Koordynator Programu GoAfrica z Wydziału Marketingu Narodowego Departamentu Promocji Gospodarczej PAIiIZ p. Bartłomiej Lewandowski oraz I Sekretarz WPHI w Johannesburgu p. Marlena Wysocka.

Celem misji było nawiązanie relacji z przedstawicielami biznesu (dystrybutorami, sieciami handlowymi i przetwórcami drobiu) na rynku południowoafrykańskim, organizacja spotkań B2B oraz pogłębienie wiedzy polskich producentów drobiu w zakresie polityki importowej i celnej RPA. Agenda misji zawierała m.in.: seminarium informacyjne w WPHI poświęcone specyfice rynku południowoafrykańskiego, seminarium branżowe, bankiet promocyjny wraz z pokazem kulinarnym, spotkania B2B, storecheck, spotkanie z celnikami w SARS.

Pierwszego dnia misji, tj. 15 listopada br., w ramach „storcheck” uczestnicy misji odwiedzili supermarkety sieci handlowych: Pick’n Pay, Shoprite i Woolworts. O godz. 16:30 odbyło się seminarium informacyjne w siedzibie WPHI. Delegację przyjęła i poprowadziła seminarium M. Wysocka, I Sekretarz Wydziału. Poruszono zagadnienia związane ze specyfiką rynku południowoafrykańskiego, uwarunkowaniami społeczno-politycznymi, zasadami dostępu do rynku i ewentualnymi ograniczeniami, wymaganiami dotyczącymi formalności przywozowych oraz modelem żywieniowym konsumenta. Uczestniczący w misji przedstawiciele Banku BNP Paribas przedstawili prezentację nt. usług bankowych
w eksporcie. Po spotkaniu w WPHI grupa udała się na kolację powitalną, w której uczestniczyła również p. Ambasador RP, Anna Raduchowska-Brochwicz oraz p. Krzysztof Kołodziejak, Radca Rolny przy Ambasadzie RP w Pretorii.

Dnia 16 listopada br., przed południem odbyły się dwa spotkania: pierwsze z przedstawicielem firmy MILLENNIUM MEAT (brak wizytówki), www.millenniummeat.co.za. Jest to firma rodzinna zajmująca się importem, hurtem, dystrybucją mięsa i produktów mięsnych, owoców morza i mrożonek owocowo-warzywnych.

Drugie w siedzibie MASSMART + WALMART (www.massmart.co.za) z p. Janet Jackson, odpowiedzialną za zakupy dla sieci. Grupa składa się z dziewięciu hurtowych i detalicznych sieci np. Game, Makro oraz jednej grupy nabywczej. Sieć posiada 400 supermarketów i działa w 13 krajach Afryki Subsaharyjskiej. Podczas obydwu spotkań polskie firmy miały okazję zaprezentować swe produkty oraz zapoznać się z wymaganiami i zwyczajami rynku mięsnego RPA (wielkości opakowań, popularność produktu, ceny itp.)

O godz. 16:30 rozpoczęło się seminarium branżowe zorganizowane przez Radcę Rolnego przy Ambasadzie w Pretorii oraz WPHI w Johannesburgu. W programie seminarium znalazły się prezentacja p. Łukasza Dominiaka, Dyrektora Generalnego KRD nt. branży drobiarskiej w Polsce, potencjału eksportowego i oferty polskiego przemysłu drobiowego. Kwestie bezpieczeństwa zdrowotnego i zapewnienia jakości mięsa drobiowego produkowanego w Polsce omówiła p. dr Aleksandra Porada. BGŻ BNP Paribas przedstawił rolę banku we wspieraniu przedsiębiorstw w ekspansji międzynarodowej. Przedstawiciel południowo-afrykańskiego Ministerstwa Handlu i Przemysłu poinformował o potencjale produkcyjnym sektora rolno-spożywczego RPA, natomiast charakterystykę popytu i oczekiwanej oferty handlowej przedstawił p. David Walpert, CEO Stowarzyszenia Importerów i Eksporterów Mięsa RPA (AMIESA.), www.amiesa.co.za. Po zakończeniu seminarium, w Ambasadzie RP odbyło się okolicznościowe przyjęcie, w którym wzięli udział członkowie korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele biznesu drobiowego z RPA oraz uczestnicy misji. W swoim przemówieniu Ambasador Anna Raduchowska – Brochwicz przypomniała o dużym potencjale rynków obu krajów i odnotowanym w okresie ostatnich dwóch lat znaczącym wzroście handlu towarami rolno-spożywczymi pomiędzy Polską a RPA, w szczególności po otwarciu rynku RPA dla eksportu polskiego mięsa drobiowego. Następnie odbył się pokaz kulinarny tradycyjnych polskich potraw z drobiu, przeprowadzony przez Artura Moroza, renomowanego szefa kuchni z Sopotu.

Dnia 17 listopada br., po przelocie do Kapsztadu, misja udała się na spotkanie ze służbami celnymi RPA w siedzibie SARS w Kapsztadzie. Spotkaniu przewodniczył p. Jed Michaletos, Dyrektor ds. Cła i Akcyzy, a udział wzięli radca prawny, kierownicy ds. importu i eksportu. Podczas spotkania omówiono procedury celne, zasady wydawania ładunków, zalecając firmom przesyłanie dokumentacji celnej nawet przed przybyciem ładunku do portu, w celu szybszego oclenia ładunku. Rekomendowano posiadanie EuroCertyfikatu, który znacznie ułatwia procedury. EuroCertyfikat jest Europejskim Certyfikatem mającym za zadanie potwierdzanie wysokiego standardu funkcjonowania firmy lub instytucji w określonym zakresie działalności np.: wiarygodność, jako partner biznesowy, ekologia itp. Jest on niezależnym potwierdzeniem tego, że Laureat EuroCertyfikatu działa zgodnie z prawem europejskim, przyjętymi standardami biznesowymi oraz wywiązuje się z zobowiązań wobec instytucji państwowych.

(http://www.sars.gov.za/ClientSegments/Customs-Excise/Pages/default.aspx)

Następne spotkanie z p. Cobus Crafford, odpowiedzialnym za zakupy dla sieci towarów łatwo psujących się, odbyło się w siedzibie największej detalicznej sieci dystrybucyjnej w Afryce, Shoprite & Checkers,. P. Crafford zaznaczył, że sieć jest zainteresowana polskim drobiem, gdyż przewiduje się wzrost jego sprzedaży o 25-30%. Sieć nie chce korzystać z pośredników, ale kupować bezpośrednio od producentów. Zainteresowani są jedynie mięsem Haalal, szczególnie: ćwiartkami kurczaka, podudziami, skrzydłami, podrobami (zwłaszcza wątróbką), łapami doczyszczonymi. Dodał również, podobnie jak wcześniej p. J.Jackson w Massmarcie, że mięso indyka sprzedaje się jedynie w listopadzie i grudniu - indyk w całości, mięso kaczki określił jako „stratę czasu”. Na pytanie o mrożone kiełbaski typu frankfurterki, odpowiedział, że w RPA zwraca się uwagę jedynie na świeże mięso, ale jest to opcja dla krajów ościennych. W rozmowie z przedstawicielem WPHI wspomniał, że Shoprite zrealizował duży kontrakt na zakup mleka z firmy Mlekovita, i że w roku 2017 zamierzają zakupić 1000 kontenerów mleka z Polski. Zaznaczył również, ze Shoprite jest zainteresowany zakupem polskiego masła i sera. WPHI już przesłało tę informację do polskich mleczarni.

Wieczorem odbyła się kolacja z przedstawicielami Izb Handlowych w Kapsztadzie. Obecna była p. Mary Jean Thomas-Johnson z Cape Chamber of Commerce & Industry oraz pp. Amanda Tshaya, Kierownik Działu Agrobiznes i Tatiana dos Santos ds. Handlu Międzynarodowego WESGRO (Tourism, Trade & Investment Promotion Agency for Cape Town and the Western Cape), www.wesgro.co.za/home_wesgro.

W ostatnim dniu misji, tj. 18 listopada odbyło się spotkanie, na którym obecna była p. Amanda Tshaya z WESGRO. Podczas spotkania p. Nazeem Sterras, CEO WCFFI (Western Cape Fine Food Initiative), www.wcfinefood.co.za, przedstawił prezentację dotyczącą idei Haalal, zwrócił uwagę, że nie dotyczy to jedynie mięsa. Mimo, iż RPA nie jest krajem muzułmańskim, to sposób życia i dieta określana Haalal ma tu ogromne znaczenie. Zaprezentował również projekt inwestycyjny: Haalal Park zapraszając polskie firmy do zapoznania się ze szczegółami.

Ostatnie spotkanie odbyło się w siedzibie firmy Transtrade International www.transtrade.co.za Podstawą działalności firmy jest import mrożonych produktów białkowych z całego świata, w tym wielu produktów drobiowych, baraniny i jagnięciny, wołowiny, wieprzowin, ryb i warzyw mieszanych. Produkty pochodzą od wielu międzynarodowych dostawców. Sprzedawane są i dystrybuowane na rynku południowoafrykańskim przez hurtowych producentów żywności, detalistów, firm cateringowych i dystrybutorów. Spotkanie poprowadził właściciel firmy, p. Jeff Knight, zapraszając firmy współpracujące do zaprezentowania swej oferty: Barloworld Logistics (www.barloworld-logistics.com ), Crystal Cool Logistics (www.crystalcool.co.za) oraz p. Louis Koen, przedstawiciela banku RMB (Rand Merchant Bank) www.rmb.co.za, oddział FirstRand Bank Limited. Bank ma w swej ofercie innowacyjne doradztwo oraz rozwiązania dotyczące finansowania, handlu, bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

W ocenie WPHI główny cel misji, czyli nawiązanie przez firmy kontaktów, promocja polskiego drobiu, zapoznanie się z realiami i wymaganiami rynku południowo-afrykańskiego został osiągnięty. Firma Drosed i Konspol już wysłała pierwsze kontenery mięsa drobiowego do RPA, inne firmy są w trakcie rozmów. Udział firm w misji z pewnością przyczyni się do wzrostu i zdywersyfikowania eksportu do RPA, ukazując nowe możliwości. Wartością dodaną jest wyrażenie zainteresowania polskim masłem i serami, na co WPHI zareagowało niezwłocznie wysyłając tę informację do Mleczarni w Polsce. WPHI ma w planach na przyszły rok działania wspierające promocję sektora rolno-spożywczego. Wydział włączy się także w zapowiedzianą przez KRD misję związaną z uczestnictwem firm branży drobiarskiej w targach Food & Hospitality Africa 2017 HOSTEX w terminie 7-9 maja 2017r. w Johannesburgu.

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż Drób Halal

Jako bezpośredni producent drobiu halal oferujemy sprzedaż hurtową tuszek z kurczaka i kury oraz ...
Polska - Warszawa 2020-09-09 Dodał: Adan Hassan Handel, Pozostałe produkty spożywcze, Wyroby z mięsa i ryb, Przetwórstwo spożywcze, Mięso Zobacz ofertę

Taśma z nadrukiem - Taśmy pakowe z nadrukiem - Hurt i Detal

Taśmy z nadrukiem dla Twojej firmy w ilościach hurtowych i detalicznych. Realizuje zamówienia w c...
Polska - WARSZAWA 2020-10-21 Dodał: Paweł Bednarski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Kwalifikacja Instalacyjna

Kwalifikacja Instalacyjna Kwalifikacja instalacyjna, obok kwalifikacji operacyjnej i procesowe...
Polska - POZNAŃ 2020-08-14 Dodał: Julia Żarczyńska Zdrowie i medycyna, Maszyny i urządzenia, Przemysł farmaceutyczny, Farmacja i biotechnologia, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert