Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRoczna wielkość produkcji sektora górniczego w RPA kontynuowała spadek w lutym 2016 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marlena Wysocka | 2016-05-12 14:35:49
rpa, przemysł wydobywczy, górnictwo, sektor górniczy

Roczna wielkość produkcji sektora górniczego w RPA kontynuowała spadek w lutym 2016 r.

Roczna wielkość produkcji sektora górniczego w RPA kontynuowała spadek w lutym 2016 r.

górnictwoedytuj opis zdjęcia

W lutym br. produkcja górnicza rok do roku, nadal się zmniejszała. Roczne tempo spadku produkcji górniczej pogłębiło się do 8,7% w lutym w porównaniu ze spadkiem 5,5% w styczniu 2016.

Główną przyczyną tego stanu rzeczy była produkcja rudy żelaza, która zmniejszyła się o 32,5% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, który przyczyniła się o 6.8 % do całkowitej wielkości spadku produkcji. Natomiast w stosunku do stycznia 2016 produkcji górnicza wzrosła o 1,3% miesiąc do miesiąca, ale spadła o 2,2% porównując okres trzech miesięcy do lutego. Kwartalny spadek był głównie wynikiem spadku 6,8% produkcji w grupie metali platyny, która by la odpowiedzialna za spadek 1,2 punktu procentowego całości.

Produkcji górnicza prawdopodobnie pozostanie niestabilna przez cały rok, ale trend ogólny jest negatywny w wyniku spadku cen surowców, słabego lokalnego popytu oraz miejscowych ograniczeń infrastrukturalne. Dane górnicze są niestabilne i mają niewielki wpływ na decyzje polityczne w krótkim okresie.

 

Komentarz

 

Produkcja górnicza spadła o 8,7% rok do roku w lutym br. wobec spadku o 5,5% w styczniu. Spadki produkcji rudy żelaza, spadek o 32,5% rok do roku, to 6,8 punktu procentowego całości spadków, miedź, spadek 6,9% rok do roku i 0,1% całości, rudy manganu, spadek 8,9% i 1,4% całości, metale z grupy platynowców spadek 18,1% i 2,2% całości, inne minerały metaliczne, spadek 4,6% i 0,1% całości, węgiel – spadek 0,6% oraz 0,2% całości, materiały budowlane spadek 19,7% i 0,4% całości i inne niemetaliczne

Minerały spadek 9,7% i 0,3% całości. Jednak produkcja złota wzrosła 11,1% rok do roku, co skutkuje dodaniem 1,8 punktu procentowego, rudy chromu o 8,2%, wzrost 0,3% całości, nikiel wzrost, o 16,6% i 0,4% całości i diamenty, wzrost 12,9% i dodanie 0,3%.

Na podstawie sezonowo skorygowanej produkcja górnicza wzrosła o 1,3% miesiąc do miesiąca w lutym, ale spadła o 2,2% za okres trzech miesięcy do lutego (kwartał do kwartału.) Spadki produkcja metali z grupy platyny o 1,2 punktów procentowych, jak również rudy manganu i rudy żelaza, w obu przypadkach o 1,1 punktów procentowych były głównie odpowiedzialne za kwartalny spadek. Pozytywnie do wzrostu przyczyniły się znacząco: węgiel o 1,6 punktu procentowego) oraz złoto o 0,8 procent.

Sprzedaż minerałów spadła o 1,5% rok do roku w styczniu, głównie w wyniku spadku sprzedaż rudy żelaza o 5,9 punktu procentowego, rudy manganu o 3,7 punktu procentowego, a także rudy chromu o 1,2 punktu procentowego. Natomiast wzrost sprzedaży zanotowało złoto 4,1punktu procentowego), metale z grupy platynowców o 2,3 punktu procentowego, węgiel o 1,3 punktu procentowego oraz inne minerały niemetaliczne o 2,1 punktu procentowego.

Prognoza

 

Perspektywy dla sektora górniczej na rok 2016 pozostają słabe. Oczekuje się, że wzrost produkcji będzie powiązany ze złymi warunkami globalnymi, zwłaszcza w Chinach, które są największym rynkiem eksportowym dla lokalnego przemysłu górniczego, a także z niższymi cenami surowców. Czynniki lokalne, takie jak słaby popyt, ograniczenia infrastrukturalne, zwłaszcza w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, jak i niestabilność siły roboczej, gdyż negocjacje płacowe są oczekiwane w połowie 2016 roku, będą również wpływać negatywnie na wydobycie.

 

Wnioski

 

Dane dotyczące produkcji górniczej nie są stabilne i mają niewielki wpływ na decyzje polityczne w perspektywie krótkoterminowej. Aktualne warunki ekonomiczne pozostają bardzo słabe, o czym świadczą między innymi lutowe dane dotyczące produkcji górniczej. Jednak głównym problemem Banku Rezerw RPA jest możliwy druga fala inflacji będąca rezultatem słabej waluty i wzrostu cen żywności. Przewidujemy dwie kolejne podwyżki o 25 punktów bazowych w każdym z dwóch kolejnych posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej.

 

Żródło: Nedbank Group Economic Unit

14 kwietnia 2016 r.

 

Opracowanie:

WPHI Johannesburg

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Produkcja podzespołów i elementów miedzianych

Przedsiębiorstwo ELECTRIS świadczy usługi w zakresie produkcji elementów i części z miedzi dla m....
Polska - Maków Podhalański 2020-11-23 Dodał: Magdalena Sikora Transport i logistyka, Energia i surowce odnawialne, Produkcja i przetwórstwo metali, Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

ActCAD 2021 BIM

ActCAD BIM to najlepiej wyposażony produkt, posiada wszystkie funkcje ActCAD Professional oraz p...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2020-11-08 Dodał: Mariusz Ostrowski Maszyny dla przemysłu papierniczego, Maszyny dla przemysłu odzieżowego, Maszyny dla przetwórstwa spożywczego, Maszyny dla górnictwa i budownictwa, Maszyny dla metalurgii Zobacz ofertę

Taśma z nadrukiem - Taśmy pakowe z nadrukiem - Hurt i Detal

Taśmy z nadrukiem dla Twojej firmy w ilościach hurtowych i detalicznych. Realizuje zamówienia w c...
Polska - WARSZAWA 2020-10-21 Dodał: Paweł Bednarski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert