Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuW Afryce żyje około 30 tysięcy Polaków

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 16:17:56
rpa, ludność, afryka, polonia

Liczbę Polaków i osób polskiego pochodzenia w Afryce MSZ szacuje na około 30 tys. Największe skupiska to: RPA, Algieria, Angola i Egipt. 828 polskich misjonarzy pracuje na tym kontynencie.

Informację na temat Polaków w Afryce przedstawiła w kwietniu 2015 r. na posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys.

Najwięcej Polaków mieszka w RPA - szacunkowo ponad 25 tys. MSZ wskazuje na wzrost polskich pracowników naftowych, przede wszystkim w Angoli i Republice Konga.

Status społeczno-ekonomiczny Polonii plasuje się na poziomie średnim lub wyższym (np. w Maroko, Algierii i Egipcie). Duża część Polonii to kobiety, które - jak informuje MSZ - "przejęły rolę, jaką w rodzinie narzuca im miejscowa wiara, kultura i obyczaj". Według MSZ, w RPA społeczność Polska osiągnęła w większości wysoką pozycję zawodową i materialną.

"Ze względu na duże rozproszenie, uwarunkowania miejscowe i kulturowe oraz trudności prawne generalnie brakuje w Afryce polonijnych struktur organizacyjnych. Wyjątkiem jest RPA, gdzie na przestrzeni ostatnich 30 lat powstało kilkanaście organizacji polonijnych" - zauważyła Mościcka-Dendys.

Mówiła też o głównych problemach Polonii: nieuregulowanym statusie (państwa nie prowadzą żadnej polityki skierowanej na potrzeby Polaków), braku bezpieczeństwa Polaków w obszarach objętych konfliktami (np. Libia).

PAP
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Słomki Papierowe

Jesteśmy bezpośrednim importerem naczyń ekologicznych dla branży HORECA. Na aukcji oferujemy przy...
Polska - Konin 2021-01-19 Dodał: Małgorzata Musiał Handel Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Firma Gesti oferuje torby papierowe z nadrukiem w dowolnym rozmiarze i nakładzie już od 100 sztuk...
Polska - MODLNICZKA 2021-01-06 Dodał: Magdalena Dach Sektor kreatywny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert