Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuW Afryce żyje około 30 tysięcy Polaków

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 16:17:56
rpa, ludność, afryka, polonia

Liczbę Polaków i osób polskiego pochodzenia w Afryce MSZ szacuje na około 30 tys. Największe skupiska to: RPA, Algieria, Angola i Egipt. 828 polskich misjonarzy pracuje na tym kontynencie.

Informację na temat Polaków w Afryce przedstawiła w kwietniu 2015 r. na posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys.

Najwięcej Polaków mieszka w RPA - szacunkowo ponad 25 tys. MSZ wskazuje na wzrost polskich pracowników naftowych, przede wszystkim w Angoli i Republice Konga.

Status społeczno-ekonomiczny Polonii plasuje się na poziomie średnim lub wyższym (np. w Maroko, Algierii i Egipcie). Duża część Polonii to kobiety, które - jak informuje MSZ - "przejęły rolę, jaką w rodzinie narzuca im miejscowa wiara, kultura i obyczaj". Według MSZ, w RPA społeczność Polska osiągnęła w większości wysoką pozycję zawodową i materialną.

"Ze względu na duże rozproszenie, uwarunkowania miejscowe i kulturowe oraz trudności prawne generalnie brakuje w Afryce polonijnych struktur organizacyjnych. Wyjątkiem jest RPA, gdzie na przestrzeni ostatnich 30 lat powstało kilkanaście organizacji polonijnych" - zauważyła Mościcka-Dendys.

Mówiła też o głównych problemach Polonii: nieuregulowanym statusie (państwa nie prowadzą żadnej polityki skierowanej na potrzeby Polaków), braku bezpieczeństwa Polaków w obszarach objętych konfliktami (np. Libia).

PAP