Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPołudniowoafrykański elementarz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 11:10:14
rpa, pretoria, johhanesburg, ludność

Republika Południowej Afryki to dziewiąte pod względem wielkości państwo w Afryce i 24. na świecie. Do 1993 roku w RPA był apartheid. Pierwsze demokratyczne wybory z udziałem czarnej ludności odbyły się rok później.

 

 

 

 

Republiki Południowej Afryki liczy 1,2 mln km kw. Mieszka tam 52 mln ludzi. Kraj cierpi na ujemny przyrost naturalny, a średnia długość życia to ledwie 49,5 roku.

Stolicą kraju jest Pretoria położona w prowincji Gauteng (ok. 1,6 mln mieszkańców). Inne główne miasta to: Johannesburg – ponad 3,6 mln mieszkańców, Kapsztad – niemal 3,5 mln, Ekurhuleni – ok. 3,1 mln, Durban – niemal 3 mln.

 

Urząd Statystyczny RPA wyróżnia kilka kategorii rasowych ludności kraju:

 • czarni Afrykanie stanowią 79,4 proc. populacji (41,3 mln)
 • biali o pochodzeniu europejskim - 9,2 proc. (4,8 mln)
 • Mulaci - 8,8 proc. (4,6 mln)
 • Hindusi i Azjaci - 2,6 proc. (1,4 mln)

 

Źródło: Bank Światowy (marzec 2015 r.)

 

RPA jest państwem wielowyznaniowym:

 • chrześcijanie (głównie protestanci) stanowią 68 proc. ludności kraju
 • animiści – 28 proc.
 • hinduiści - 2,1 proc.
 • muzułmanie - 1,4 proc.

 

W RPA oficjalnie jest 11 języków urzędowych, jednym z nich jest angielski, powszechnie używany z kontaktach biznesowych.

Walutą RPA jest rand (ZAR).

Republika Południowej Afryki jest młodą demokracją. Do 1993 r. funkcjonował w niej apartheid - system rządów białej mniejszości, oparty na rasistowskim systemie prawnym. W 1994 r. odbyły się pierwsze demokratyczne wybory z udziałem czarnej ludności RPA. Władzę przejął Nelson Mandela. Od tej pory w kraju rządzi nieustannie Afrykański Kongres Narodowy, z którego wywodzi się również obecny prezydent, Jacob Zuma.

W RPA jest realizowana polityka Black Economic Empowerment, czyli promowania pokrzywdzonych w przeszłości grup społecznych. Według tej formuły, udziały w firmach przechodzą systematycznie w ręce czarnych obywateli RPA. Dokonuje się to za pośrednictwem spółek, funduszy powierniczych, spółdzielni zarządzanych przez przedstawicieli czarnych mieszkańców kraju. Proces jest regulowany przepisami prawa, które stosują różne miary do różnych sektorów. Na przykład w górnictwie przejście 26 proc. udziałów kapitałowych ma się dokonać w ciągu dziesięciu lat. Zarządzanie kopalniami ma być stopniowo zastępowane przez czarnych obywateli RPA. W rezultacie w ciągu pięciu lat mają oni stanowić 40 proc. kierownictwa. Posobne zasady obowiązują w rolnictwie, które stopniowo ma przechodzić w ręce czarnej ludności.

Negatywnym efektem tych rozwiązań jest gwałtowny odpływ wysoko wyspecjalizowanej kadry: od 1996 r. wyemigrowało ok. 1,5 mln w większości białych obywateli RPA, natomiast przybyło do kraju kilka milionów niewykwalifikowanych imigrantów z państw sąsiednich. Zjawisko to nadal jest widoczne.

Brak wykwalifikowanej siły roboczej i kadry kierowniczej w wielu gałęziach gospodarki zmusił rząd RPA do poszukiwania menagementu za granicą. Problem jest jednak trudny do rozwiązania, bo zatrudnianie fachowców spoza RPA utrudniają długotrwałe procedury.

RPA składa się z dziewięciu prowincji, które mają duży potencjał inwestycyjny. Rozwija się w nich przemysł i wydobycie, tworzone są nowe rozwiązania technologiczne. Prowincje prowadzą własna politykę, której celem jest m.in. przyciągnięcie inwestorów zagranicznych.

Polonia

W RPA mieszka około 30-tysięczna Polonia. Polacy przybywali do Republiki Południowej Afryki w różnych okresach historycznych: najpierw w czasach międzywojennych, następnie, po II wojnie światowej, osiadło tam wielu żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Największą grupę stanowi emigracja "solidarnościowa". Polonia mieszka głównie w okręgach przemysłowych i dużych aglomeracjach miejskich.

 

Transport

 

Międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Johannesburgu, Kapsztadzie i Durbanie, a lotniska lokalne obsługują mniejsze ośrodki miejskie: Bloemfontein, East London, George, Port Elizabeth, Upington, Kimberly i Polokwane.

RPA ma siedem portów morskich: Kapsztad, Durban, East London, Mossel Bay, Port Elizabeth, Richards Bay, Saldanha Bay. To największy i najlepiej wyposażony system portowy na afrykańskim kontynencie. Porty te są centrami importu i eksportu z RPA i z sąsiednich państw, a także węzłami komunikacyjnymi, w których odbywa się wymiana handlowa między wschodnimi zachodnim wybrzeżem Afryki.

 

RPA w międzynarodowych organizacjach

 

RPA jest członkiem: Światowej Organizacji Handlu (WTO), Południowo Afrykańskiej Wspólnoty Rozwoju SADC (Southern African, Development Community - Angola, Botswana, Demokratyczna Republika Konga, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Mauritius, Mozambik, Namibia, RPA, Suazi, Tanzania, Zambia i Zimbabwe), Banku Światowego (WB), Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF), Afrykańskiego Banku Rozwoju (AfDB), Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (IBRD), Unii Afrykańskiej (AU), ONZ, Wspólnego Rynku Afryki Wschodniej i Południowej (COMESA), Afrykańskiego Banku Rozwoju, International Bank for Reconstruction and Development (IBRD), FAO, Grupy Krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku.

Wymiana handlowa pomiędzy UE a RPA jest regulowana umową zawartą przez RPA i UE w 2000, tj. Trade, Development and Cooperation Agreement TDCA (Umowa o rozwoju handlu i współpracy), która zliberalizowała handel pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Republiką Południowej Afryki. RPA jest największym handlowym partnerem UE. Od przystąpienia w 2004 r. Polski do UE, nasze przedsiębiorstwa mogą prowadzić wymianę handlową z RPA na takich samych zasadach, jak pozostałe kraje Unii. TDCA stwarza solidne podstawy dla rozwoju handlu pomiędzy krajami UE a RPA.
 

Polska ma podpisane liczne umowy i porozumienia dwustronne z RPA, np.

 • Protokół między Rządem Republiki Południowej Afryki a Rządem RP o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych (podpisany i obowiązujący od 18.12.1991)
 • Umowa między Rządem RP a Rządem RPA w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (podpisana w 1993, obowiązuj od 1995 r.)
 • Umowa między Rządem RP i Rządem RPA o komunikacji lotniczej pomiędzy i poza ich odnośnymi terytoriami
 • Porozumienie między Rządem RP a Rządem RPA o współpracy przemysłowej, technologicznej i handlowej w zakresie przemysłów obronnych
 • Umowa między Rządem RP a Rządem RPA o współpracy naukowej i technicznej
 • Porozumienie pomiędzy Polską Administracją Morską a Biurem Bezpieczeństwa Morskiego RPA dotyczące uznawalności wyszkolenia i certyfikatów marynarzy do służby na pokładzie statków zarejestrowanych w RPA
 • Umowa pomiędzy Rządem RP a Rządem RPA o współpracy gospodarczej z października 2013 r.

 

Co warto wiedzieć 

Święta państwowe:

 • 1 stycznia - Nowy Rok
 • 21 marca - Dzień Praw Człowieka
 • Wielki Piątek – święto ruchome
 • Poniedziałek Wielkanocny/Dzień Rodziny
 • 27 kwietnia - Dzień Wolności
 • 1 maja - Święto Pracy
 • 16 czerwca - Dzień Młodzieży
 • 9 sierpnia - Narodowy Dzień Kobiet
 • 24 września - Dzień Dziedzictwa Narodowego
 • 16 grudnia - Dzień Pojednania
 • 25 grudnia - Boże Narodzenie
 • 26 grudnia - Dzień Dobrej Woli

Jeśli dzień świąteczny wypada w niedzielę, dniem wolnym jest kolejny poniedziałek.

 

Wizy 

 

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać w RPA do 30 dni. Osoby udające się na pobyt dłuższy lub do pracy muszą mieć wizę, którą można uzyskać w każdej placówce dyplomatyczno-konsularnej RPA za granicą. Na przejściach granicznych RPA wizy nie są wydawane.

Przy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o trzy miesiące. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.

Do RPA nie wolno wwozić żywności oraz więcej niż 1 l napojów spirytusowych. Całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego. Zakazane jest posiadanie nieoszlifowanych diamentów.

 

Ważne linki:

 

Ambasada Republiki Południowej Afryki w Warszawie

Koszykowa 54/VI p.

Warszawa

Tel. (22) 625-62-28

Strona www nie jest aktywna

 

Ambasada RP w Pretorii

14 Amos Street

Colbyn 0083

PO Box 12277

Queenswood 0121

Pretoria

Tel: (+27) 12 430 2621, (+27) 12 430 2632

Fax: (+27) 86 76 50 421

E-mail: secretary.pretoria@msz.gov.pl

 

Ambasada RP w Pretorii, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Johannesburgu

56, 6th Street, Houghton, Johannesburg, 2198, Republika Południowej Afryki

Tel. +27 11 788 6597, Fax +27 11 442 5375

http://www.pretoria.msz.gov.pl/pl
 

Ambasada RP w Pretorii, Wydział Polityczno-Ekonomiczny

14 Amos Street, Colbyn, Pretoria 0083, Republika Południowej Afryki

Tel. +27 12 430 2621, Fax +27 12 86 76 50 421, +27 12 430 2608

e-mail: Secretary.pretoria@msz.gov.pl

www.pretoria.msz.gov.pl

 

Strony i adresy rządowe:

 

Prezydent RPA: www.thepresidency.gov.za

Oficjalna strona rządowa: http://www.gov.za

Ministerstwo Rozwoju i Technologii Gospodarczego: www.economic.gov.za

Ministerstwo Energii: www.energy.gov.za

Ministerstwo Finansów: www.treasury.gov.za

Ministerstwo Stosunków Międzynarodowych i Współpracy: www.dirco.gov.za

Ministerstwo Transportu: www.transport.gov.za

Ministerstwo Pracy: www.labour.gov.za

Ministerstwo Skarbu: http://www.treasury.gov.za

Międzynarodowa Komisja Administracji Handlu ITAC: www.itac.org.za

 

Ministerstwo Handlu i Przemysłu
The Department of Trade and Industry

The DTI Campus

77 Meintjies Street

Pretoria 0002, South Africa

Tel.: (0861) 843384,

Fax: (0861) 843888

www.dti.gov.za

 

Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Energetyki
The Department of Minerals and Energy

Mineralia Centre

234 Visagie Street

Pretoria 0002, South Africa

Tel.: +27 12 317 8000,

Fax: +27 12 320 4327

www.dme.gov.za

 

Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa
Department of Agriculture, Forestry & Fisheries

Private Bag x250

Pretoria 0001, South Africa

Tel.: +27 12 319 6000

www.daff.gov.za

 

Ministerstwo Ochrony Środowiska i Turystyki
Department of Environmental Affairs and Tourism

Private Bag X447

Pretoria 0001, South Africa

Tel.: +27 12 310 3911

www.environment.gov.za

 

Agencja Promocji Inwestycji Miasta Durban - DIPA

Tel.: +27 (31) 336-2540,

Fax: +27 (31) 336-2641

E-mail: info@dipa.co.za

www.dipa.co.za

 

Agencja ds. Promocji Inwestycji i Handlu Wschodniej Prowincji Przylądkowej - ECDC

Tel.: +27 (43) 704-5600,

Fax: +27 (43) 704-5700

E-mail: info@ecdc.co.za

www.ecdc.co.za

 

Korporacja Rozwoju Prowincji Wolnego Państwa - FDC

Tel.: +27 (51) 400-0800,

Fax: +27 (51) 447-0929

E-mail: ceopa@fdc.co.za

www.fdc.co.za

 

Agencja Rozwoju Ekonomicznego Prowincji Gauteng – GEDA

Tel.: +27 (11) 833-8750,

Fax: +27 (11) 833-8930

E-mail: info@geda.co.za

www.geda.co.za

 

Agencja Inwestycji Prowincji Północno-Zachodniej
Invest North West Agency

Tel.: +27 (0) 14-594-2570,

Fax: +27 (0) 14-594-2575/6

E-mail: inw@inw.org.za

www.inw.org.za

 

Agencja Rozwoju Johannesburga - JDA

Tel.: +27 (11) 688-7851,

Fax: +27 (11) 688-7899

E- mail: info@jda.org.za

www.jda.co.za

 

Agencja Handlu i Inwestycji Prowincji Limpopo
Limpopo Trade & Investment Agency

Tel.: +27 (15) -295-5171,

Fax: +27 (15) 295-5179

E-mail: saul@til.co.za

www.til.co.za

 

Agencja Rozwoju Ekonomicznego Prowincji Mpumalanga - MEGA

Tel.: +27 (11) 440-5757,

Fax: +27 (11) 440-5745

E-mail: paresh@mega.gov.za

www.mega.gov.za

 

Agencja Handlu i Inwestycji Prowincji KwaZulu-Natal - TIKZN

Tel.: +27 (31) 368-9600/7050,

Fax: +27 (31) 368-5888

E-mail: info@tikzn.co.za

www.tikzn.co.za

 

Agencja Promocji Inwestycji i Handlu Zachodniej Prowincji Przylądkowej - WESGRO

Tel.: +27 (21) 487-8600,

Fax: +27 (21) 487-8700

E-mail: info@wesgro.co.za

www.wesgro.co.za

 

Johannesburg Chamber of Commerce and Industry

Tel: +27 (11) 726-5300,

Fax: +27 (11) 482-2000

E-mail: info@jcci.co.za

www.jcci.co.za

 

Cape Chamber of Commerce

Tel: +27 (21) 402-4300,

Fax: +27 (21) 402-4302

E-mail: info@capechamber.co.za

www.capechamber.com

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych: www.dfa.gov.za

Urząd Podatkowy: www.sars.gov.za

Bank Centralny: www.sarb.gov.za

Strona Komisji Europejskiej w RPA: www.eusa.org.za

Informacja Celna: www.customstariff.co.za

 

Prasa ekonomiczna:

Business Day z dodatkiem Companies & Markets: www.businessday.co.za

Business Report - South Africa’s national financial daily: www.businessreport.co.za

 

Strony o charakterze ekonomicznym:

www.engineeringnews.co.za

www.miningweekly.com

www.southafrica.info

 

Biznesowa strona internetowa w RPA: www.mbendi.co.za

 

 

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Warszawski Podolog

W klinice podologicznej w Warszawie specjaliści zajmują się zdrowiem stóp, w szczególności skóry...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Podolog

Podolog Warszawa kojarzy się wielu ludziom z kimś, kto ratuje stopy. Podolog Warszawa Jest to do...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Podolog w Warszawie

Specjalnością kliniki podolgicznej w Warszawie jest leczenie wielu różnych dolegliwości stóp. Pod...
Polska - SZCZECIN 2022-01-18 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert