Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProwincje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 16:23:00
rpa, prowincje, gospodarka

Republika Południowej Afryki jest podzielona na dziewięć prowincji. Każda z nich ma premiera, gabinet i własny system prawny. Celowość podziału na tyle prowincji jest przedmiotem dyskusji, podobnie jak konieczność posiadania samorządów prowincyjnych, okręgowych czy miejskich.

 

 

 

 1. Prowincja Przylądkowa Zachodnia (Kapsztad)
 2. Prowincja Przylądkowa Północna (Kimberley)
 3. Prowincja Przylądkowa Wschodnia (Bisho)
 4. KwaZulu-Natal (Pietermaritzburg)
 5. Wolne Państwo (Bloemfontein)
 6. Prowincja Północno-Zachodnia (Mafikeng)
 7. Gauteng (Johannesburg)
 8. Mpumalanga (Nelspruit)
 9. Limpopo (Polokwane) 
   

Budżety prowincji są niemal całkowicie zależne od transferów z rządu centralnego. Prowincje różnią się wielkością, rozwojem gospodarczym, składem etnicznym czy liczbą ludności.

Produkt krajowy brutto jest najwyższy w Gauteng, KwaZulu-Natal i Western Cape, a najniższy w Eastern Cape. Pierwsze trzy prowincje wytwarzają niemal dwie trzecie PKB całej Południowej Afryki, odpowiadają za połowę produkcji rolniczej, trzy czwarte produkcji przemysłowej i dwie trzecie sektora budowlanego. Północne prowincje - Mpumalanga i Limpopo - dostarczają dwie trzecie minerałów.

Okręgowe, gminne i metropolitalne samorządy pobierają opłaty m.in. za dostarczenie wody, elektryczności, ciepła, odbiór ścieków i śmieci, odpowiadają za podatki i opłaty lokalne.

W Republice Południowej Afryki nie ma podatku prowincyjnego ani gminnego podatku dochodowego.