Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuW królestwie dzikich zwierząt

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 16:22:00
rpa, klimat, geografia

RPA to królestwo dzikich zwierząt i bogatej przyrody. Rośnie tu ponad 20 tys. gatunków roślin, czyli ok. 10 proc. wszystkich poznanych na świecie. Żyją tu największe ssaki - słonie afrykańskie, nosorożce białe i hipopotamy, a także żyrafy i największe afrykańskie koty, czyli lwy, lamparty i gepardy.

RPA to najdalej na południe wysunięte państwo w Afryce, z trzech stron otoczone oceanami. Od zachodu kraj oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, a od wschodu - Oceanu Indyjskiego. Linia brzegowa liczy 2798 km.

Większości rzek w RPA wypływa z Gór Smoczych i podąża na wschód i południe, w stronę Oceanu Indyjskiego. Najdłuższą z nich jest Oranje (1860 km) wpadająca do Atlantyku.

 

 

Wiele rosnących tu roślin to endemity, najczęściej występujące w Prowincji Przylądkowej. RPA to również królstwo ptaków - naliczono ich tu 800 gatunków, w tym flamingi, papugi, orły, a także największe - strusie, oraz najcięższe ptaki latające - dropy olbrzymie.

U południowych wybrzeży kraju, głównie w rejonie Przylądka Dobrej Nadziei, żyje około 170 tys. dzikich pingwinów.

Wody Oceanów Atlantyckiego i Indyjskiego to świat kilkanastu gatunków rekinów.

Większość terytorium RPA to płaskowyż wyniesiony ponad 1000 m n.p.m., z klimatem suchym lub bardzo suchym. Położenie kraju na półkuli południowej powoduje, że pory roku występują odwrotnie niż w Europie.

Północnowschodnia część kraju (okolice Parku Krugera) oraz wybrzeże Oceanu Indyjskiego to tereny o klimacie subtropikalnym.

Najbliższe okolice Kapsztadu, jak również nieco dalsze wybrzeża Zachodniej Prowincji Przylądkowej (Western Cape Province) charakteryzują się klimatem semi-śródziemnomorskim, a wybrzeża Oceanu Atlantyckiego to tereny półpustynne i pustynne.

W centralnej, północnej i wschodniej części RPA rozciągają się pasma górskie.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: REMIGIUSZ SKORUPKA Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert