Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuW królestwie dzikich zwierząt

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 16:22:00
rpa, klimat, geografia

RPA to królestwo dzikich zwierząt i bogatej przyrody. Rośnie tu ponad 20 tys. gatunków roślin, czyli ok. 10 proc. wszystkich poznanych na świecie. Żyją tu największe ssaki - słonie afrykańskie, nosorożce białe i hipopotamy, a także żyrafy i największe afrykańskie koty, czyli lwy, lamparty i gepardy.

RPA to najdalej na południe wysunięte państwo w Afryce, z trzech stron otoczone oceanami. Od zachodu kraj oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, a od wschodu - Oceanu Indyjskiego. Linia brzegowa liczy 2798 km.

Większości rzek w RPA wypływa z Gór Smoczych i podąża na wschód i południe, w stronę Oceanu Indyjskiego. Najdłuższą z nich jest Oranje (1860 km) wpadająca do Atlantyku.

 

 

Wiele rosnących tu roślin to endemity, najczęściej występujące w Prowincji Przylądkowej. RPA to również królstwo ptaków - naliczono ich tu 800 gatunków, w tym flamingi, papugi, orły, a także największe - strusie, oraz najcięższe ptaki latające - dropy olbrzymie.

U południowych wybrzeży kraju, głównie w rejonie Przylądka Dobrej Nadziei, żyje około 170 tys. dzikich pingwinów.

Wody Oceanów Atlantyckiego i Indyjskiego to świat kilkanastu gatunków rekinów.

Większość terytorium RPA to płaskowyż wyniesiony ponad 1000 m n.p.m., z klimatem suchym lub bardzo suchym. Położenie kraju na półkuli południowej powoduje, że pory roku występują odwrotnie niż w Europie.

Północnowschodnia część kraju (okolice Parku Krugera) oraz wybrzeże Oceanu Indyjskiego to tereny o klimacie subtropikalnym.

Najbliższe okolice Kapsztadu, jak również nieco dalsze wybrzeża Zachodniej Prowincji Przylądkowej (Western Cape Province) charakteryzują się klimatem semi-śródziemnomorskim, a wybrzeża Oceanu Atlantyckiego to tereny półpustynne i pustynne.

W centralnej, północnej i wschodniej części RPA rozciągają się pasma górskie.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż Drób Halal

Jako bezpośredni producent drobiu halal oferujemy sprzedaż hurtową tuszek z kurczaka i kury oraz ...
Polska - Warszawa 2020-09-09 Dodał: Adan Hassan Handel, Pozostałe produkty spożywcze, Wyroby z mięsa i ryb, Przetwórstwo spożywcze, Mięso Zobacz ofertę

Domki na wodzie

Domki na wodzie są produkowane w głównej mierze w Polsce. Profesjonalne stocznie są rozlokowane w...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-28 Dodał: Kamil Tyszko Turystyka, sport i rekreacja, Statki i łodzie Zobacz ofertę

Czarter jachtów motorowych

Początki firmy Wypożyczalnia Mazury sięgają roku 2010, kiedy właściciel firmy zdecydował się na z...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-28 Dodał: Kamil Tyszko Turystyka, sport i rekreacja, Statki i łodzie Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert