Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProwincja Gauteng

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 15:27:51
rpa, prowincje, prowincja gauteng

Gauteng to najmniejsza i najgęściej zaludniona prowincja Południowej Afryki. Jest finansowym i przemysłowym centrum kraju.

 

 

Gauteng wytwarza około jednej trzeciej produktu krajowego brutto, generuje najwyższy dochód per capita i odpowiada za 40 proc. produkcji przemysłowej, budownictwa i finansów RPA.

Stolicą prowincji, a zarazem głównym portem lotniczym kraju jest Johannesburg. Pretoria (Tshwane) to stolica administracyjna Południowej Afryki, a Soweto - największe „czarne” miasto kraju. W Gauteng znajdują się trzy z ośmiu metropolitalnych gmin miejskich: Ekurhuleni, Johannesburg i Tshwane.

Największy udział w prowincyjnym PKB ma działalność finansowa, produkcja i handel, choć dużą rolę odgrywają również rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze. Wysokie bezrobocie utrzymujące się w Gauteng jest częściowo rezultatem nieustannego napływu ludności z obszarów wiejskich oraz nielegalnej imigracji.

W prowincji działa system szybkiego transportu, który łączy Pretorię i Johannesburg z Międzynarodowym Portem Lotniczym OR Tambo.

Realizowany jest projekt rozwoju i utrzymania prowincyjnej części krajowego systemu dróg, wyceniany na 70 miliardów randów. Koszty budowy nowych autostrad ma sfinansować system opłat za przejazdy autostradami, który wszedł w życie w grudniu 2013 r.

Za promocję handlu i inwestycji, a także realizację projektów rozwojowych, odpowiada Agencja Rozwoju Gauteng (The Gauteng Growth and Development Agency – GGDA). Specjalna Strefa Ekonomiczna Gauteng specjalizuje się w rozwoju zaawansowanych technologii.

 

   Co warto wiedzieć

 

 • Główne języki to: afrikaans, angielski i Zulu
 • Stolica: Johannesburg
 • Liczba mieszkańców: 12,3 miliona
 • Powierzchnia: 16.548 km kw. (1,4 proc. kraju)


  Ważne linki
   
 • Gauteng Economic Development Agency (GEDA): www.geda.co.za
 • Blue IQ: www.blueiq.co.za
 • Gauteng Tourism Authority: www.gauteng.net
 • City of Johannesburg: www.joburg.org.za