Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWolne Państwo - Free State

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 15:08:25
rpa, prowincje, wolne państwo, free state

Wolne Państwo (Free State) to spichlerz Afryki Południowej. Z tej prowincji pochodzi 70 proc. krajowego ziarna i 40 proc. ziemniaków. Delikatnie pofałdowane równiny i dobra gleba są podstawą produkcji roślinnej i zwierzęcej.

 

Wolne Państwo jest wiodącym producentem biopaliw w Południowej Afryce, szczególnie etanolu. Region ten dostarcza 30 proc. południowoafrykańskiej produkcji złota, produkuje znaczące ilość węgla, srebra i diamentów. Sektor górniczy jest największym pracodawcą w prowincji.

W Wolnym Państwie znajduje się siedziba Sasol, jednej z wiodących południowoafrykańskich firm petrochemicznych. Sasol produkuje benzynę syntetyczną z węgla, co zaspokaja znaczne ilości krajowego zapotrzebowania na paliwo.

Prowincja chce zdywersyfikować swoją gospodarkę, dlatego wspiera przetwórstwo rolno-spożywcze, przemysł wzbogacania minerałów, turystykę i przemysł wydobywczy, a także centra obsługi telefonicznej (call centers). Rozwija rolnictwo i górnictwo. Fundacja Rozwoju Wolnego Państwa (The Free State Development Corporation FDC) odpowiada za promocję handlu i inwestycji w prowincji.

Free State graniczy z sześcioma z dziewięciu prowincji, a także z enklawą – Królestwem Lesoto. Prowincję przecinają dwie autostrady krajowe, łączące Gauteng z Prowincją Przylądkową Zachodnią (Western Cape) i KwaZulu-Natal, oraz dwie główne drogi wodne – rzeki Vaal i Oranje od północnych do południowych granic. Jest trzecią pod względem powierzchni prowincją w kraju i przedostatnią pod względem liczby ludności.

Przez ostatnią dekadę wzrost gospodarczy Wolnego Państwa był niższy niż średnia krajowa. Usługi finansowe, górnictwo, produkcja przemysłowa i rolnictwo w głównej mierze przyczyniają się do tworzenia produktu krajowego brutto. Stolica, Mangaung, obejmuje Bloemfontein i otaczający go obszar. Został utworzona jako gmina metropolitalna w 2011 r. Jest także siedzibą Najwyższego Sądu Apelacyjnego.

Prowincja, swego czasu niepodległa republika, ma bogatą historię, sięgającą Wielkiego Treku (migracji części Burów z Kolonii Przylądkowej Zachodniej na wschód i północny wschód w latach 30. i 40. dziewiętnastego wieku), poprzez dwie Wojny Burskie, aż do walki przeciw segregacji rasowej.

 

 

Co trzeba wiedzieć

 

  • Ludność to głównie Sotho
  • W powszechnym użyciu są języki: afrikaans i angielski
  • Stolica: Mangaung (Bloamfontein), siedziba Sądu Apelacyjnego
  • Liczba mieszkańców: 2,7 miliona
  • Powierzchnia: 129 825 km kw. (13,9 proc. powierzchni RPA)
     

Ważna linki

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert