Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPerspektywy współpracy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 14:27:01
rpa, handel, eksport, import, gospodarka

Potencjalnie najbardziej atrakcyjnym obszarem rozwoju współpracy między Polską a RPA jest sektor górniczy, w tym wzbogacanie rud, a także energetyka.

Po podpisaniu umowy bilateralnej o współpracy gospodarczej pomiędzy RP a Republiką Południowej Afryki, zostanie powołana Wspólna Komisja Gospodarcza (Joint Economic Comission – JEC). Jej zadaniem będzie zarówno bieżące omawianie problemów i szans związanych z wymianą handlową pomiędzy obu krajami, jak i kwestie związane z inwestycjami.

Ponadto, według ministra handlu i przemysłu RPA, JEC zdefiniuje obszary współpracy gospodarczej o największym potencjale dla rozwoju handlu i inwestycji. Kwestie te były omawiane zarówno podczas wizyty premiera RP w RPA w 2013 r., jak i wiceprezydenta RPA w Polsce w 2014 r.

 

Według umowy podpisanej między obydwoma państwami, potencjalne obszary współpracy to:

 • górnictwo, i poszukiwanie surowców mineralnych
 • wzbogacanie węgla i maszyny górnicze
 • przemysł spożywczy i przetwórstwo rolno-spożywcze
 • ropa i gaz
 • energetyka
 • budownictwo (roboty publiczne, technologie, materiały budowlane i wykończeniowe, renowacja zabytków, rozwój bazy turystyczno-hotelowej),
 • transport i infrastruktura, w tym transport morski, transport publiczny – miejski
 • przemysł, w tym stoczniowy
 • budowa maszyn
 • rolnictwo
 • technologie informacyjno-komunikacyjne
 • logistyka – rozbudowa infrastruktury transportowej związanej z transportem morskim i lotniczym
 • hutnictwo
 • wzbogacanie minerałów
   

Górnictwo jest niejako naturalną płaszczyzną kontaktów, ponieważ w jednym i drugim kraju węgiel jest głównym źródłem energii elektrycznej. Współpraca w dziedzinie wydobycia może być interesująca, zwłaszcza, że może objąć także kwestie związane z tzw. „czystą eksploatacją”, której celem jest redukcja CO2.

Kolejne priorytetowe sektory to: wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu oraz produkcja części samochodowych. Wymiana handlowa w tej dziedzinie już teraz dobrze się rozwija.

Atrakcyjnym sektorem mogą okazać się również komponenty do produkcji samolotów, infrastruktura, logistyka, porty i rozwój południowoafrykańskiej floty handlowej. W tym ostatnim przypadku Polska ma szanse stać się kluczowym partnerem RPA w szkoleniu kadr. Rząd planuje duże przedsięwzięcia w Specjalnych Strefach Inwestycyjnych w okolicach Durbanu i Richards Bay, Port Elizabeth i Cape Town, co stwarza szansę na rozwój współpracy morskiej.

Pozostałe branże również mają duży potencjał wzajemnej współpracy: tak jest w przypadku produkcji i przetwórstwa żywności, sektora kosmetycznego i farmaceutycznego oraz ICT (Techniki Informacyjne i Komunikacyjne).

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: REMIGIUSZ SKORUPKA Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert