Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPotencjał rynku wewnętrznego RPA

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 14:25:16
rpa, handel, eksport, import, gospodarka

Południowoafrykański rynek może być atrakcyjny praktycznie dla wszystkich towarów konsumpcyjnych i żywnościowych z Polski.

Sprzedaż przez duże sieci detaliczne stanowi 70 proc. rynku. 76 proc. należy do pięciu gigantów handlowych. Najwięksi to Shoprite (10 mld dol. obrotów, 1400 supermarketów i punktów sprzedaży) oraz Pick n Pay (8 mld dol. obrotów, ponad 700 marketów). Sieci znane szeroko na świecie to Woolworth (4 mld dol. obrotów), Metro&Cash&Carry i Spar.

Ważnym wydarzeniem było wejście w 2011 r. na ten rynek amerykańskiego giganta Walmart, który kupił 51 proc. udziałów w sieci detalicznej Massmart za 2,4 mld dol. Transakcję bardzo uważnie obserwowali duzi inwestorzy zagraniczni, ponieważ sprzedaży sprzeciwiały się mocne i pozostające w koalicji z rządzącym Afrykańskim Kongresem Narodowym związki zawodowe. Rząd jednak zaakceptował transakcję, co zostało odebrane przez światowy biznes jako zdanie testu na otwartość inwestycyjną RPA.

W porównaniu z ofertą supermarketów RPA, paleta polskich produktów żywnościowych jest bardziej atrakcyjna. Mają one szanse na eksport do RPA i zdobycie części tamtego rynku. Już teraz można zauważyć większe zainteresowanie miejscowych firm importem polskiej żywności (np. Shoprite, której obroty są prawie dwa razy większe niż Biedronki, sprzedaje m.in. ptasie mleczko i czekolady Wedla), a także wzrost liczby wizyt polskich producentów w RPA.

 

 

Republika Południowej Afryki to kraj o mocno zakorzenionej tradycji konsumpcji mięsa, co również ma duże znaczenie dla naszych przedsiębiorstw.

Potencjał rozwoju eksportu istnieje także w branży przetworów mlecznych i przetworów owocowo-warzywnych, konserw rybnych, mięsnych itp. Na przykład import czekolady wyniósł w 2011 r. 2837 ton, dżemów - 1719 ton, mrożonych warzyw - 14 tys. 533 ton, serów - 5748 ton, a masła 3753 ton. Żywność i napoje stanowią 67,7 proc. sprzedaży na rynku detalicznym, a wartość ich konsumpcji wyniosła 48,48 mld dol. Według prognoz, wzrost tego segmentu rynku w najbliższych latach ma sięgać 10 proc. rocznie.

Duże możliwości rozwoju istnieją także w naszych sztandarowych branżach eksportowych: w budownictwie (okna, drzwi, gotowe domy), wyposażeniu wnętrz, meblach, tkaninach dekoracyjnych, kosmetykach, narzędziach medycznych, AGD, elektronice, jachtach i łodziach motorowych, częściach i artykułach motoryzacyjnych, farmaceutykach.

Szanse dla dostawców z branży budowlanej, energetyki, maszyn i technologii górniczych oraz wyposażenia wnętrz stwarza wielki rządowy program rozbudowy infrastruktury kraju, wyceniany na 100 mld dol. w najbliższych latach.

Według szacunków polskich służb dyplomatycznych i handlowych w ciągu pięciu lat wielkość obrotów Polski z RPA może wzrosnąć pięciokrotnie. Oznacza to, że wartość handlu zagranicznego z Republiką Południowej Afryki może wzrosnąć o 4 mld dol.

 

Obiecujące sektory gospodarki  

 

Potencjał RPA obejmuje wiele dziedzin gospodarki: od przemysłu wydobywczego, po usługi i najnowsze technologie. Republika Południowej Afryki umiejętnie inwestuje pieniądze pochodzące z eksploatacji swoich bogactw naturalnych. Wiele z nich trafi na badania naukowe. W rezultacie RPA ma na swoim koncie takie osiągnięcia, jak zbudowanie MeerKAT - Karoo Array Telescope - najsilniejszego teleskopu na świecie, czy superprecyzyjnej kamery Spiderman, która swój "test bojowy" przeszła podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA.

Nie bez powodu w Afryce Południowej powstają nowoczesne parki technologiczne, takie jak African Science Park, a rząd w Pretorii powołał South African Space Agency, która ma stworzyć nową strategię podboju kosmosu. Potencjał naukowy dostrzega Unia Europejska, która podpisała z Republiką Południowej Afryki umowę w sprawie współpracy naukowej i technologicznej.

RPA doskonale wykorzystuje swoje położenie geograficzne. Jej porty znajdują się na szlakach łączących Amerykę z Azją, lotnisko w Johannesburgu obsługuje największą liczbę pasażerów na kontynencie. RPA ma dobre połączenia z resztą Afryki, a do tego utrzymuje z nią bardzo dobre kontakty polityczne i gospodarce.

 

Ważne linki

 

Wybrani importerzy żywności (sieci i dostawcy dla sieci):

Pick n Pay: www.picknpay.co.za

Spar: www.spar.co.za

Checkers: www.checkers.co.za

Woollworth: www.woolworth.co.za

Makro: www.makro.co.za

Shoprite: www.shoprite.co.za

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kancelaria Adwokacka w Olsztynie

Adwokat Marta Rozbicka jest właścicielem kancelarii prawnej w Olsztynie. Świadczymy usługi z zakr...
Polska - Olsztyn 2021-05-17 Dodał: Marta Rozbicka Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert