Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Misja handlowa do Namibii w dniach 4-10 października 2017, zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą wraz z WPHI w Johannesburgu

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marlena Wysocka | 2017-10-27 12:41:17
  namibia, misja handlowa,

  Misja handlowa do Namibii w dniach 4-10 października 2017, zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą wraz z WPHI w Johannesburgu

  Misja handlowa do Namibii w dniach 4-10 października 2017, zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą wraz z WPHI w Johannesburgu

   

  W dniach 4 – 10 października 2017 r. przebywała w Namibii misja handlowa polskich przedsiębiorców, zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarcza wraz z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Johannesburgu. W misji wzięło udział jedenaście firm, z których trzy były reprezentowane przez przedstawicieli KIG. Na czele misji stał dyrektor generalny KIG p. Marek Kłoczko. Program misji został zorganizowany przez WPHI przy wsparciu KIG pp. Agnieszka Salamończyk i Elżbieta Wojtas, radcy handlowego Namibii w Pretorii, p. Henoch’a Ramakhutla, radcy handlowej Namibii w Berlinie p. Mekondjo Kaapanda-Grnus, we współpracy z Centrum Inwestycji Namibii Ministerstwa Handlu, Uprzemysłowienia i Rozwoju MSP /DTI/ pp. Bernadette Artivor, zastępca Permanent Secretary /podsekretarz stanu/, oraz p. Willi Shimbome; z Izbą Handlowo-Przemysłową Namibii /NCCI/, pp. Charity Mwiya, Johanna Shiweda-Indongo, jak i oddziałami NCCI
  w Walvis Bay prezes Johny Doeseb i Swakopund – prezes Paul T. Ndjambula, Namport – Phillemon Mupupa, a także pp. Haraldem Schmidt i Loide Armas, organizatorzy Windhoek Industrial and Agricultural Show.

  W misji wzięły udział następujące firmy: Bruggen Polska Sp. z o.o., miała być reprezentowana przez p. Lecha Poźniaka, który nie dojechał, Cerment Tachnika Sp. zo.o. reprezentowana przez prezesa zarządu p. Ryszarda Moszumańskiego, Farmak Sp. z o.o. reprezentowana przez menedżera ds. marketingu p. Arvida Theys, Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o. reprezentowane przez wiceprezesa zarządu p. Józefa Grzymałę, Polypharm S.A. reprezentowana przez szefa wydziału kontroli jakości p. Rafała Ciągarlaka, firma Prologus Logistics reprezentowana przez p. Uparura Kuvare, przedstawiciela firmy w Namibii; Ursus S.A. reprezentowany przez szefa warszawskiego biura p. Bartłomieja Lewandowskiego, firma Wawrzaszek ISS Sp. z o.o. reprezentowana przez specjalistę ds. eksportu p. Pawła Więcka, Wielkopolski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o. reprezentowany przez pp. Huberta Zobela – prezesa zarządu i Monikę Gałganek-Napierała – specjalistkę ds. rozwoju, oraz firma ZAPEL S.A. reprezentowana przez p. Jacka Leśniaka, wiceprzewodniczącego zarządu. P.P.H. Kamar Sp. J było reprezentowane przez p. A. Salamończyk z KIG., a firma Over Grpoup Sp. z o.o. Sp. Komandytowa przez p. E. Wojtas.

  Misja rozpoczęła się w środę 4 października 2017 r. w stolicy Namibii Windhoek. Po zakwaterowaniu w hotelu Windhoek Country Club, uczestnicy udali się na tereny targowe, gdzie spotkali się z p. Haraldem Schmidtem. Celem spotkania było nakreślenie sytuacji gospodarczej i politycznej w Namibii oraz zwiedzenie terenów targowych, przeprowadzenie rozmów z namibijskimi wystawcami. Swoje stoisko na targach miała także firma Ursus. We czwartek 5 października miało miejsce pierwsze z dwóch zaplanowanych seminariów biznesowych. Przybyłych przedsiębiorców polskich i namibijskich przywitał minister handlu, uprzemysłowienia i rozwoju MSP p. Immanuel Ngatijzeko. Pan Minister podkreślił dobre relacje bilateralne pomiędzy oboma krajami, podkreślił dynamiczny rozwój Polski przez ostatnie 25 lat oraz wskazał na niezbyt wysoki poziom obrotów handlowych. Następnie głos zabrał ambasador RP w Pretorii p. Andrzej Kanthak, który omówił sytuację makroekonomiczna Polski w ostatnich latach. Wskazał na dynamiczny rozwój polskiej gospodarki w ostatnich latach, a w szczególności 2016 – 2017, jednocześnie zachęcał firmy namibijskie do bliżej współpracy z polskimi partnerami. Dyrektor Generalny KIG p. Marek Kłoczko przedstawił polskie firmy. Prezentacja kierownika WPHI p. A. Krężel dotyczyła możliwości rozwoju handlu oraz inwestycji pomiędzy oboma krajami. Natomiast przybyłych p.o. prezesa NCCI p. C. Mwiya zapoznała polskich gości z możliwościami współpracy gospodarczej z Namibia. Po krótkiej przewie rozpoczęły się spotkania B2B z firmami namibijskimi, których przybyło około pięćdziesięciu. Popołudniu polscy biznesmeni mieli zaplanowane kolejne spotkania, które odbyły się w Widnhoek Country Club. Pan ambasador A. Kanthak obecny był jedynie w części programu misji zrealizowanego w Windhoek.

  W dniu 6 października, piątek, przedstawiciele polskiego biznesu spotkali się
  z przedstawicielami Centrum Inwestycyjnego Namibii w MTI pp. Bernadette Artivor, zastępca Permanent Secretary /PS/ i dr Michaelem Humavindu zastępcą PS. Przedstawiono możliwości inwestycyjne w Namibii oraz projekty, jakie są planowane w najbliższych latach. Następnie Kierownik WPHI i wiceprezes Zapelu p. J. Leśniak z udali się do państwowej firmy NamPower, która odpowiada za dystrybucje energii elektrycznej w Namibii, głównie za jej przesył. Namibia importuje 100% energii elektrycznej głównie z RPA i Zambii. Natomiast firmy farmaceutyczne miały zorganizowane spotkanie w Ministerstwie Zdrowia, gdzie rozmawiano głównie na temat procedur związanych z rejestracją polskich leków. Popołudniu grupa udała się do prywatnego parku krajobrazowego Erindi, aby zapoznać się z bliżej z możliwościami sektora turystycznego Namibii, który należy do największych pracodawców w kraju.

  W niedzielę 8 października misja dotarła do Swakopmundu na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Miasto jest stolicą regionu Erongo i jest najważniejszym ośrodkiem administracyjnym i usługowym w tej części kraju. Około 30 km. Na południe znajduje się największy port Namibii Walvis Bay

  W poniedziałek 9 października w hotelu Atlantic odbyło się drugie i ostatnie seminarium gospodarcze. Polskie firmy powitał gubernator regionu Erongo p. Cleophas Mutjavikua, który zapoznał polskich przedsiębiorców z planami rozwojowymi regionu. Największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną obecnie w Namibii jest trwająca rozbudowa port WB, która ma zwiększyć możliwości przeładunkowe dwukrotnie. Poza miastem powstaje terminal przeładunku ropy naftowej. Namibia importuje 100% paliw węglowodorowych. Następnie głos zabrał prezes NCCI Odział Walvis Bay Johny Doeseb, który zachęcał namibijskich przedsiębiorców do efektywnych kontaktów z polskimi partnerami, po czym prezes M. prezesa Kłoczko przedstawił polskie firmy, a kierownik WPHI A. Krężla zaprezentował możliwości inwstycyjne i handlowe Polski, wyświetlił również fim przygtowany przez ARR na temat polskiego sektora rolno-spożywczego. Po krótkiej przewie firmy polski i namibijskie rozmawiały bezpośrednio podczas B2Bs nt. możliwości podjęcia współpracy gospodarczej i handlowej.

  Program misji zakończyła wizyta w porcie w Walvis Bay. Firma Namport odpowiada za działalność dwóch portów namibijskich największego i obecnie dynamicznie rozbudowywanego Walvis Bay i Luderitz, około 200 km. Na południe od WB, głównie portu rybackiego. 

  Celem misji było rozpoznanie możliwości zwiększenia obrotów handlowych pomiędzy Polska a Namibią, które obecnie niewiele przekraczają cztery mln USD.

  Firmy farmaceutyczne spotkały się z dużym zainteresowaniem partnerów namibijskich i będą podejmować działania celem wejścia n a ten rynek oraz poprzez Namibię, podjęcia sprzedaży do krajów sąsiednich.

  Spotkania B2B oraz spotkania w Ministerstwach dały obraz możliwości i wyzwań, z jakimi spotyka się potencjalny inwestor.

  Wydział będzie wspierał aspiracje polskich firm związane z budowaniem kontaktów handlowych w Namibii firm uczestniczących w misji do czasu postawienia Wydziału w stan likwidacji.


  Wybrane
  oferty polskich przedsiębiorstw

  Pozycjonowanie stron Warszawa

  Skuteczne pozycjonowanie serwisów firmowych w Warszawie. Zapraszamy do współpracy.
  Polska - SZCZECIN 2021-12-02 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

  Specjalista SEO

  Od 2005 roku CEO, główny strateg i analityk w agencji Wild Moose, która w 2015 r. odebrała nagrod...
  Polska - SZCZECIN 2021-12-02 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

  Pozycjonowanie stron

  Chcesz, aby Twoja strona dotarła na czołowe miejsca w wyszukiwarce Google? Wypełnij formularz dar...
  Polska - SZCZECIN 2021-12-02 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

  Zobacz więcej ofert